• Autor: Woytazz
    • Wyświetleń: 1383
    • Dodano: 2024-12-20 / 11:32
    • Komentarzy: 2

    Do Opola powróci magia Grodu Piastowskiego

    (Fot. Woytazz)

    20 grudnia (piątek) w Ratuszu Miejskim władze województwa opolskiego i miasta Opola podpisały umowę o porozumieniu w sprawie budowy Grodu Piastowskiego na jego pierwotnym terenie. Inwestycja ta ma być kolejną, ogromną atrakcją turystyczną, a przede wszystkim akcentem podkreślającym bogatą historię Opola i jego znaczeniu dla Polski.


    Próby wydobycia Grodu Piastowskiego na powierzchnię jak do tej pory były nieudane. Zarówno w okresie międzywojnia, jak i w 2013 roku plany stworzenia Grodu Piastowskiego jako muzeum początku istnienia Opola, jak i państwa polskiego, nie doszły do skutku.

    - W przyszłym roku będziemy obchodzić 1000-lecie Królestwa Polskiego. Myślę, że w Polsce będzie wiele działań podejmowanych w tym temacie, a my w Opolu chcemy przypomnieć historię naszego miasta, naszego regionu. Historię, która nie jest do końca aż tak regionalna, bo jest to również historia europejska. To tutaj dokonano jednego z najważniejszych w tej części Europy odkryć archeologicznych.
    W okresie międzywojennym Niemcy zdemontowali Zamek Piastowski, w jego miejsce chciano zbudować aktualną siedzibę Pani Wojewody, ale kiedy usuwano fundamenty zamku to odkryto pozostałości grodu piastowskiego. Niestety dość szybko pojawiły się wokół tego tematu spory polityczne i sprawę zaniechano - mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

    Władze miasta, jak i województwa nie ukrywają swojej radości na tenże projekt, gdyż do tej pory chwali się naszą historią cały kraj, ale w Opolu nie ma mocnego wydźwięku w tym temacie.

    - O tym wszystkim można usłyszeć w Biskupinie, Gnieźnie czy Poznaniu, ale nie u nas. Chociaż część tych rzeczy jest eksponowana w Muzeum Śląska Opolskiego. Wraz z Panią Wojewodą i Panem Marszałkiem będziemy starać się wyeksponować i pokazać jak wyglądało życie pierwszych Piastów, właśnie tutaj w Opolu - dodaje Wiśniewski.

    Budowa Grodu rozpocznie się za około dwa lata, gdy grupa naukowców licząca 7 osób i druga grupa, ale ekspercka licząca 10 osób przeprowadzą odpowiednie badania i ustalą w którym miejscu można wydobyć jak najwięcej ponad 1000-letniego grodu.

    Wiemy, że podczas poprzednich wykopalisk odkryto zachowane ślady ulic, całych domostw oraz ich konstrukcji, a także mur otaczający osadę. Bardzo wysoki, drewniany mur, bo liczący aż do 28 metrów wysokości.

    Uspokajając obawy czytelników w kwestii miejsc parkingowych władze informują, że w miejsce gdzie powstanie Gród tuż obok mają powstać miejsca parkingowe, które znikną na poczet powstającej nowej atrakcji turystycznej.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2024-12-20 20:16:35 [192.168.32.*] id:1678400  
    KK 35947: Napisał postów [3787], status [VIP] Reputacja
    Ej no do 1 Kwietnia jeszcze ponad 3 miesiące...

    Nick:
    Treść:
    2024-12-20 15:35:30 [192.168.32.*] id:1678395  
    Dynamic: Napisał postów [207], status [starszy wyjadacz] Reputacja
    Ktoś tu chyba na głowę upadł.

    Nick:
    Treść: