- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 305
- Dodano: 2024-12-24 / 17:13
- Komentarzy: 0
Skąd wzięła się tradycja ubierania choinki?
Choinka, będąca jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Świąt Bożego Narodzenia, ma długą i ciekawą historię. Pojawienie się tego zwyczaju wyparło wcześniejsze tradycje, takie jak strojenie domów jemiołą, podłaźniczką czy snopkami siana.
Tradycja ubierania choinki narodziła się w Alzacji, a jej propagatorem był Marcin Luter, który ozdabiał drzewka papierowymi dekoracjami i jabłkami. Symbolizowały one rajskie drzewo, a ich obecność w domu sprzyjała rodzinnym obchodom świąt. Pierwsze szklane bombki pojawiły się w Niemczech w 1840 roku, a w Polsce choinka zaczęła być popularna dopiero w okresie międzywojennym, zastępując tradycyjną podłaźniczkę.
Podłaźniczka była ludową ozdobą świąteczną, która miała zapewniać urodzaj i pomyślność. Po świętach rozkruszoną dekorację zakopywano w polu lub dodawano do paszy zwierząt. Choinka wprowadziła nową symbolikę, a temu, kto ścinał ją na święta, przypisywano szczęście w nadchodzącym roku.
Ciekawostką jest fakt, że pierwsze sztuczne choinki produkowano z materiałów wykorzystywanych do szczotek toaletowych. W latach 30. XX wieku amerykańska firma Addis Brush Company, zajmująca się produkcją szczotek, stworzyła pierwszą sztuczną choinkę z wykorzystaniem materiałów stosowanych do produkcji szczotek toaletowych. Tradycyjne kolory świąt - zielony, czerwony i złoty - również mają swoje znaczenie. Zielony symbolizuje życie i odrodzenie, czerwień odnosi się do krwi Chrystusa, a złoto oznacza światło i dobrobyt.
Choinka, uroczyście zdobiona i świecąca, jest dziś nieodłącznym elementem świątecznego klimatu, przy którym spędzamy czas z rodziną i bliskimi.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.