• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 953
    • Dodano: 2025-01-01 / 11:00
    • Komentarzy: 0

    Coraz więcej stulatków otrzymuje z ZUS-u świadczenie honorowe

    W Polsce i na Opolszczyźnie przybywa osób, które przeżyły więcej niż 100 lat. Po przekroczeniu tego progu wiekowego ZUS wypłaca specjalne świadczenie. Obecnie premia za długowieczność to aż 6246,13 zł brutto.


    Pod koniec 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca już 3300 świadczeń honorowych. To pieniądze, które należą się osobom, które ukończyły 100 lat i to niezależnie od wysokości przyznanej emerytury bądź renty. Obecnie większość osób, które otrzymują przelewy z tego tytułu to kobiety, a jest ich około 2800.

    - Wysokość świadczenia honorowego zmienia się w marcu każdego roku i wynika
    z waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych. Od lat ciągle rośnie, stąd nowi stulatkowie otrzymują większe pieniądze niż ich poprzednicy. Raz przyznana emerytura honorowa jest wypłacana osobie uprawnionej w stałej wysokości do końca życia. Obecnie pieniężna nagroda za wiek to 6246,13 złotych brutto i obowiązuje do końca lutego 2025 roku - Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

    W Polsce powiększa się grupa osób, która osiąga wiek 100 lat. Dlatego ZUS wypłaca coraz więcej świadczeń honorowych. W 2023 r. było ich 1940, w 2022 r. - 1762, a w 2021 r. ZUS wypłacał 1631 tych bonusowych emerytur.

    Praktyka przyznawania przez ZUS świadczenia honorowego sięga 1972 r. Osoby, które pobierają świadczenie emerytalno-rentowe z ZUS, nie muszą składać żadnego wniosku, aby uzyskać świadczenie honorowe. ZUS z urzędu przyzna im dodatkowe pieniądze, a wypłatę przekaże od miesiąca, w którym osoba uprawniona ukończyła 100 lat. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku seniorów, którzy nie otrzymują emerytury ani renty z żadnej innej instytucji. W ich przypadku świadczenie honorowe przyznawane jest na wniosek, który należy złożyć w ZUS. Wniosek w imieniu stulatka może również złożyć członek rodziny.

    Na Opolszczyźnie

    Pod koniec 2024 r. w województwie opolskim świadczenie honorowe pobierało 70 osób,
    a kolejnych 13 stulatków mieszkało poza regionem, a nawet granicami Polski. W gronie 83 osób ze świadczeniem honorowym, które wypłaca opolski ZUS kobiety stanowią większość. Do pań trafia 70 takich emerytur, a 13 do mężczyzn.

    W naszym regionie najwięcej seniorów, którzy przeżyli "100 wiosen" mieszka w Opolu
    i powiecie opolskim, w sumie 17. W powiecie nyskim aż 13, kędzierzyńsko-kozielskim 8,
    a głubczyckim i krapkowickim po 5.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".