Polska prezydencja w Radzie UE, która rozpoczęła się 1 stycznia, potrwa do końca czerwca. Dzisiejsza gala inauguracyjna o godzinie 20:00 otwiera sześciomiesięczny okres intensywnych działań dyplomatycznych i organizacyjnych. Przed rozpoczęciem gali planowane jest spotkanie premiera Donalda Tuska z Antonio Costą, a wśród gości wydarzenia spodziewana jest także delegacja z Ukrainy.
Podczas prezydencji w Polsce odbędzie się ponad 300 oficjalnych spotkań, głównie w Warszawie, ale także w 20 innych miastach. Organizatorzy szacują, że udział w nich weźmie około 40 tysięcy delegatów. W planie są również 22 nieformalne rady z udziałem unijnych ministrów, w tym dwie w styczniu - dotyczące edukacji (21-22 stycznia) oraz sprawiedliwości (30-31 stycznia).
Polska zamierza skoncentrować swoje działania na siedmiu głównych obszarach: bezpieczeństwie, ekonomii, energii, zdrowiu, żywności, wymiarze zewnętrznym i wewnętrznym oraz informacyjnym. Hasłem przewodnim prezydencji jest "Bezpieczeństwo, Europo!".
Z okazji polskiej prezydencji już 9-10 stycznia w Gdańsku odbędzie się spotkanie Kolegium Komisarzy Unii Europejskiej z członkami polskiego rządu. Rozmowy odbędą się w Dworze Artusa i Europejskim Centrum Solidarności, a ich tematem będą priorytety oraz polityki UE w czasie polskiego przewodnictwa.
Flagi polskie i europejskie, które ozdabiają Warszawę, będą powiewać również na pojazdach komunikacji miejskiej do 13 stycznia, symbolizując rozpoczęcie ważnego okresu dla Polski i całej Unii Europejskiej.
Prezydencja w Radzie UE sprawowana jest w systemie rotacyjnym kolejno przez wszystkie państwa członkowskie po 6 miesięcy każde, zaczynając od stycznia i od lipca danego roku. Przedstawiciele państwa sprawującego prezydencję w Radzie UE, zarówno na szczeblu ministerialnym jak i eksperckim, są odpowiedzialni za ustalanie porządku obrad posiedzeń poszczególnych gremiów Rady UE oraz prowadzenie negocjacji w gronie państw członkowskich.
By zapewnić kontynuację działań państw członkowskich sprawujących 6-miesięczne prezydencje, w 2009 r. traktatem lizbońskim wprowadzony został system trio prezydencji.
Oznacza to współpracę trzech kolejno po sobie sprawujących prezydencję państw. Kraje te przygotowują wspólnie z Komisją Europejską 18-miesięczny program pracy stanowiący platformę współpracy. Na podstawie tego programu każde z trzech państw opracowuje własny, bardziej szczegółowy 6-miesięczny program.
Polska po raz pierwszy prezydencję w Radzie UE sprawowała w II połowie 2011 r. i wraz z Danią i Cyprem tworzyła trio prezydencji. Zgodnie z harmonogramem, Polska ponownie sprawuje prezydencję w I połowie 2025 roku. Tak jak za pierwszym razem trio prezydencji tworzy wspólnie z Danią i Cyprem.
Witaj, Polsko! Hello @POLAND25EU.
- Ursula von der Leyen (@vonderleyen) January 1, 2025
I welcome the Polish presidency's focus on our Union's security, in all its dimensions.
We are going to launch many important initiatives in the first half of 2025.
So I'm grateful to have Poland's determination and European spirit by our... pic.twitter.com/OYc2mot9sf