• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 691
    • Dodano: 2025-01-03 / 11:07
    • Komentarzy: 0

    Inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej

    (Fot. Pixabay)

    Dziś wieczorem (03.01) w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie odbędzie się uroczysta inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Podczas wydarzenia głos zabiorą premier Donald Tusk oraz szef Rady UE Antonio Costa, a oprawę muzyczną zapewni specjalnie przygotowany koncert pod batutą Radzimira Dębskiego.

    Polska prezydencja w Radzie UE, która rozpoczęła się 1 stycznia, potrwa do końca czerwca. Dzisiejsza gala inauguracyjna o godzinie 20:00 otwiera sześciomiesięczny okres intensywnych działań dyplomatycznych i organizacyjnych. Przed rozpoczęciem gali planowane jest spotkanie premiera Donalda Tuska z Antonio Costą, a wśród gości wydarzenia spodziewana jest także delegacja z Ukrainy.

    Podczas prezydencji w Polsce odbędzie się ponad 300 oficjalnych spotkań, głównie w Warszawie, ale także w 20 innych miastach. Organizatorzy szacują, że udział w nich weźmie około 40 tysięcy delegatów. W planie są również 22 nieformalne rady z udziałem unijnych ministrów, w tym dwie w styczniu - dotyczące edukacji (21-22 stycznia) oraz sprawiedliwości (30-31 stycznia).

    Polska zamierza skoncentrować swoje działania na siedmiu głównych obszarach: bezpieczeństwie, ekonomii, energii, zdrowiu, żywności, wymiarze zewnętrznym i wewnętrznym oraz informacyjnym. Hasłem przewodnim prezydencji jest "Bezpieczeństwo, Europo!".

    Z okazji polskiej prezydencji już 9-10 stycznia w Gdańsku odbędzie się spotkanie Kolegium Komisarzy Unii Europejskiej z członkami polskiego rządu. Rozmowy odbędą się w Dworze Artusa i Europejskim Centrum Solidarności, a ich tematem będą priorytety oraz polityki UE w czasie polskiego przewodnictwa.

    Flagi polskie i europejskie, które ozdabiają Warszawę, będą powiewać również na pojazdach komunikacji miejskiej do 13 stycznia, symbolizując rozpoczęcie ważnego okresu dla Polski i całej Unii Europejskiej.

    Prezydencja w Radzie UE sprawowana jest w systemie rotacyjnym kolejno przez wszystkie państwa członkowskie po 6 miesięcy każde, zaczynając od stycznia i od lipca danego roku. Przedstawiciele państwa sprawującego prezydencję w Radzie UE, zarówno na szczeblu ministerialnym jak i eksperckim, są odpowiedzialni za ustalanie porządku obrad posiedzeń poszczególnych gremiów Rady UE oraz prowadzenie negocjacji w gronie państw członkowskich.

    By zapewnić kontynuację działań państw członkowskich sprawujących 6-miesięczne prezydencje, w 2009 r. traktatem lizbońskim wprowadzony został system trio prezydencji.

    Oznacza to współpracę trzech kolejno po sobie sprawujących prezydencję państw. Kraje te przygotowują wspólnie z Komisją Europejską 18-miesięczny program pracy stanowiący platformę współpracy. Na podstawie tego programu każde z trzech państw opracowuje własny, bardziej szczegółowy 6-miesięczny program.

    Polska po raz pierwszy prezydencję w Radzie UE sprawowała w II połowie 2011 r. i wraz z Danią i Cyprem tworzyła trio prezydencji. Zgodnie z harmonogramem, Polska ponownie sprawuje prezydencję w I połowie 2025 roku. Tak jak za pierwszym razem trio prezydencji tworzy wspólnie z Danią i Cyprem.

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".