- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 663
- Dodano: 2025-01-09 / 09:28
- Komentarzy: 0
Pierwszy tydzień z tzw. rentą wdowią. Klienci tłumnie przychodzą do ZUS
Prawie 34 tysiące wniosków o rentę wdowią przyjął ZUS w pierwszym tygodniu stycznia.
ZUS radzi, żeby najpierw dobrze poznać kryteria przyznawania świadczenia, a potem składać wniosek.
Ankieta na stronie internetowej ZUS pomoże zweryfikować czy masz prawo do renty wdowiej.
Renta wdowia to świadczenie dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, w tym renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Obecnie mogą pobierać tylko jedno z tych świadczeń wyższe lub wybrane. Od nowego roku mogą wybrać, czy chcą otrzymywać całą rentę rodzinną i 15 proc. własnego świadczenia, czy odwrotnie. Co ważne, od
1 stycznia 2027 r. drugie świadczenie zostanie zwiększone do 25 proc.
Jest zainteresowanie
Zaledwie w kilka dni roboczych stycznia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wypłynęło ponad 33,7 tys. wniosków o tzw. rentę wdowią. To połączenie renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku
z innym świadczeniem, np. emeryturą.
- Od początku stycznia do ZUS-u wpływają wnioski o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną czyli o tak zwaną rentę wdowią. W całym kraju placówki ZUS zrejestrowały ponad 33,7 tysięcy wniosków. Prawie 25 tysięcy wniosków klienci wypełnili i przekazali w salach obsługi klientów. Ponad 4,5 tysiąca osób przesłało wniosek w formie elektronicznej przez PUE ZUS, a pozostałych kilka tysięcy wniosków klienci przesłali pocztą - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.
Opolszczyzna
W pierwszym tygodniu stycznia w województwie opolskim ZUS przyjął 825 wniosków o rentę wdowią. Ponad 680 dokumentów klienci wypełnili i złożyli do rąk doradców do spraw emerytur
i rent w placówkach ZUS.
- Na salach obsługi klientów ZUS w Opolu i tam gdzie mamy swoje inspektoraty już w grudniu widzieliśmy wzmożony ruch klientów zainteresowanych nowymi możliwościami czyli łączeniem swojego głównego świadczenia z rentą rodzinną po zmarłym współmałżonku. Od 1 stycznia przyjęliśmy w sumie 825 wnioski z czego tylko w Opolu aż 325. W Prudniku i Brzegu wnioski przekazało po 73 osoby, w inspektoracie w Kędzierzynie-Koźlu 71, w Oleśnie 65 a w Nysie 62 - Sebastian Szczurek, rzecznik w opolskim oddziale ZUS.
Jak podaje opolski ZUS wpływ wniosków o rentę wdowią w pozostałych placówkach wyglądał następująco:
Inspektorat w Strzelcach Opolskich - 55
Biuro Terenowe w Namysłowie - 39
Inspektorat w Kluczborku - 34
Inspektorat w Głubczycach - 28
Spokojnie, bo wypłata dopiero od lipca
ZUS podkreśla, że co prawda od 1 stycznia 2025 r. osoby uprawnione mogą składać wnioski o tzw. rentę wdowią, ale decyzje o możliwości łączenia dwóch świadczeń ZUS będzie wydawał najwcześniej od lipca. Ponadto dopiero od tego miesiąca uruchomi wypłatę pieniędzy dwóch świadczeń jednocześnie. W przypadku wniosków złożonych do 31 lipca 2025 r., prawo do renty wdowiej będzie przysługiwało od 1 lipca 2025 r. Jeśli wniosek trafi do ZUS w późniejszych miesiącach, to prawo do świadczenia będzie przysługiwało od miesiąca, w którym ZUS zarejestrował dokument.
- Jeśli spełniasz wszystkie warunki do renty wdowiej czyli pobierasz z ZUS jakieś świadczenie na przykład emeryturę lub inne i masz już prawo do renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku to nie ma znaczenia czy wniosek o rentę wdowią o symbolu ERWD złożysz w styczniu, marcu czy w lipcu. Jeśli zrobisz to do końca lipca tego roku, to ZUS przyzna świadczenie dopiero w lipcu i od tego miesiąca dostaniesz przelew, bez wyrównania od miesiąca w którym złożyłeś wniosek - tłumaczy Sebastian Szczurek z opolskiego ZUS.
ZUS sugeruje, żeby najpierw dokładnie sprawdzić warunki jakie trzeba spełnić, by łączyć od lipca dwa świadczenia. Jednym z podstawowych elementów jest nabycie prawa do dwóch świadczeń czyli renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku oraz m.in.:
emerytury,
emerytury pomostowej,
renty z tytułu niezdolności do pracy,
nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
renty szkoleniowej,
świadczenia przedemerytalnego
Kluczowe warunki do renty wdowiej
Samo bycie wdową czy wdowcem nie wystarczy do uzyskania prawa do renty wdowiej. Renta wdowia będzie przyznawana na wniosek po spełnieniu określonych warunków. Trzeba mieć ukończony powszechny wiek emerytalny, wynoszący 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn, pozostawać we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka, nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż przed ukończeniem 55 lat (kobieta) i 60 lat (mężczyzna). To oznacza, że wdowa, która nabyła prawa do renty rodzinnej w wieku 40 czy 50 lat nie będzie miała prawa do 15 proc. dodatkowego świadczenia. Ze zwiększenia nie skorzystają także osoby, które pozostają obecnie w związku małżeńskim.
Wdowie lub wdowcowi przysługuje prawo do zbiegu świadczeń z rentą rodzinną wyłącznie po ostatnim małżonku. Warto podkreślić, że prawo do wypłaty świadczeń w przypadku zbiegu z rentą rodzinną wygasa z dniem poprzedzającym zawarcie nowego związku małżeńskiego przez osobę uprawnioną .
Wypełnij ankietę
To czy spełniasz warunki, żeby otrzymać rentę wdowią możesz sprawdzić sam. Wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań, by ustalić, czy będzie można pobierać łączone świadczenia: własną emeryturę/rentę i rentę rodzinną po zmarłym małżonku. Ankieta jest na www.zus.pl:
https://www.zus.pl/swiadczenia/renty/ankieta-renta-wdowia
Ankieta zawiera siedem pytań, w tym dwa pytania dotyczą jednego warunku - wieku emerytalnego, który jest różny dla kobiet i mężczyzn. Odpowiedź na ostatnie pytanie decyduje o tym, czy ZUS będzie mógł wypłacić świadczenie wraz z rentą rodzinną.
Maksymalna wysokość świadczeń
Wysokość sumy świadczeń ustalonych w zbiegu nie może przekroczyć trzykrotności kwoty najniższej emerytury, tj. obecnie 3x 1780,96 zł, czyli łącznie 5342,88 zł. Do tego limitu wliczane są także świadczenia wypłacane przez instytucje zagraniczne oraz inne niż jednorazowe świadczenia i dodatki wypłacane na podstawie ustawy lub odrębnych przepisów. Jeśli suma świadczeń w zbiegu przekroczy trzykrotność najniższej emerytury, świadczenie zostanie pomniejszone o kwotę przekroczenia.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił kalkulator, w którym można policzyć szacunkową wysokość łączonych świadczeń, czyli renty rodzinnej po zmarłym małżonku i własnego świadczenia. Kalkulator podpowie, który wariant wypłaty będzie korzystniejszy.
Kalkulator :https://www.zus.pl/swiadczenia/renty/kalkulator-renty-wd
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.