- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 1821
- Dodano: 2025-01-13 / 17:30
- Komentarzy: 4
Wodzenie Niedźwiedzia - karnawałowa tradycja Opolszczyzny
Na Opolszczyźnie karnawał to czas, w którym odżywa jedna z najstarszych i najbardziej charakterystycznych tradycji - wodzenie Niedźwiedzia. Ten barwny zwyczaj, pełen muzyki, tańca i radości, to nieodłączny element lokalnej kultury, kultywowany w wielu wsiach regionu.
Wodzenie Niedźwiedzia sięga czasów przedchrześcijańskich, kiedy to niedźwiedź był symbolem siły, płodności i urodzaju. W okresie karnawału, zwłaszcza w ostatnich tygodniach zapustów, grupy przebierańców na czele z "niedźwiedziem" odwiedzają domy mieszkańców, przynosząc im szczęście i pomyślność na cały rok. Tańce niedźwiedzia z gospodyniami i składane życzenia mają zapewnić dobrobyt, a także odpędzić nieszczęścia.
Zwyczaj, który przetrwał wieki, wciąż jest żywy na Opolszczyźnie. W wielu wsiach wodzenie Niedźwiedzia to nie tylko okazja do zabawy, ale również sposób na pielęgnowanie lokalnych tradycji i wspólne świętowanie z sąsiadami.
- Wodzenie niedźwiedzia kultywowane jest obecnie w około stu miejscowościach na Śląsku Opolskim podczas karnawału. Dawniej był to obrzęd o znaczeniu magicznym, obecnie to zabawa i widowisko podkreślające tożsamość lokalną. W zwyczaju istotny element stanowi udział maszkary wyobrażającej niedźwiedzia oraz korowodu innych postaci - żandarma, śmierci, leśniczego, diabła, kominiarza, baby, panny młodej, kominiarz, księdza, lekarza czy rzeźnika. W każdej miejscowości wodzenie przebiega nieco inaczej, jednak do stałych elementów należy odwiedzanie przez korowód wszystkich domów, a na koniec wspólna zabawa połączona z symbolicznym zabiciem niedźwiedzia - informuje Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Tegoroczne wodzenie Niedźwiedzia w gminie Dąbrowa zainaugurowało sołectwo Niewodniki. W minioną sobotę barwny korowód, w rytmie muzyki, odwiedzał domy mieszkańców. Tradycyjnie "niedźwiedź" tańczył z gospodyniami, składając życzenia dostatku i szczęścia na cały rok.
- Niech dostatek i pomyślność sprzyjają wszystkim mieszkańcom przez cały rok! - brzmiały życzenia grupy przebierańców.
Korowód cieszył się dużym zainteresowaniem i entuzjazmem mieszkańców, którzy chętnie przyjmowali w swoich progach "niedźwiedzia" i jego towarzyszy. Taniec, muzyka i wspólna zabawa przypominały o wartości wspólnoty i pięknie lokalnej kultury.
Karnawał na Opolszczyźnie to czas radości, śmiechu i życzeń na przyszłość, a wodzenie Niedźwiedzia stanowi jego nieodłączny element.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
azam: Napisała postów [954], status [stały bywalec]
Fajna tradycja, tylko niedźwiedź powinien mieć sznupę a nie dziób !