• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 573
    • Dodano: 2025-01-21 / 14:00
    • Komentarzy: 1

    Miniwykłady medyczne na rzecz WOŚP: studenci Collegium Medicum przybliżają młodzieży

    W ramach 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu wraz z Collegium Medicum organizuje cykl miniwykładów dla uczniów szkół średnich. Studenci i studentki zrzeszeni w kołach naukowych przybliżają młodzieży kluczowe zagadnienia medyczne, takie jak alergie, cukrzyca, znaczenie zdrowego snu czy podstawy udzielania pierwszej pomocy.

    Jednym z tematów jest problematyka młodych pacjentów onkologicznych, przedstawiona przez studentki 6. roku Wydziału Lekarskiego. Prezentacja studentek dotyczy zarówno fizycznych, jak i psychologicznych aspektów chorób nowotworowych u dzieci i młodzieży.

    - Choroby onkologiczne to nie tylko wyzwanie medyczne, ale także ogromne obciążenie dla młodych pacjentów i ich rodzin. Leczenie często trwa latami, a nawet po jego zakończeniu mogą pojawić się powikłania zdrowotne w dorosłym życiu. Dzieci mają jednak większe szanse na skuteczną terapię dzięki intensywniejszemu leczeniu i zdrowszemu organizmowi, choć to również wiąże się z ryzykiem powikłań - podkreśliła Joanna Duraj.

    Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu od wielu lat współpracuje z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Dzięki darowiznom WOŚP szpital wzbogacił się o nowoczesny sprzęt wart ponad 10 mln zł, wykorzystywany na oddziałach pediatrycznych, chirurgicznych i onkologicznych.

    - WOŚP zmienia jakość leczenia najmłodszych pacjentów w Polsce. Dzięki nowoczesnemu sprzętowi możemy nie tylko ratować życie, ale też poprawiać jakość opieki medycznej w najbardziej wymagających przypadkach - mówi dr nauk medycznych Piotr Feusette, dyrektor ds. lecznictwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu.

    Pracownicy i studenci Uniwersytetu Medycznego co roku aktywnie wspierają działania WOŚP. Tegoroczny finał obejmie nie tylko wykłady edukacyjne, ale także spotkanie z alpinistami, które odbędzie się 24 stycznia.

    - Naszym celem jest nie tylko edukacja, ale też uwrażliwienie młodzieży na problemy, z jakimi mierzą się młodzi pacjenci. To niezwykle ważne, aby rozmawiać o tych wyzwaniach i wspólnie działać na rzecz poprawy zdrowia dzieci i młodzieży - dodają studenci.

    Wszystkie działania WOŚP pokazują, że wspólna pomoc i solidarność mają realny wpływ na zdrowie i życie pacjentów, budując nadzieję na lepsze jutro.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2025-01-21 17:12:23 [192.168.32.*] id:1678957  
    ombre: Napisał postów [20218], status [VIP] Reputacja
    Ale się tych colegiów w Polsce narobiło.

    Nick:
    Treść: