Kremy z filtrem SPF - dlaczego powinno się je stosować przez cały rok?
Niebezpieczne promieniowanie UV kojarzy Ci się z wakacjami i opalaniem się na plaży? Na jego działanie nie jesteśmy narażeni tylko w słoneczne i ciepłe dni. O tym, że krem z filtrem SPF (Sun Protection Factor) jest niezbędny podczas wakacyjnych wojaży, wie chyba każdy, jednak trzeba mieć świadomość tego, że promieniowanie UVA jest stanowi około 95% promieniowania docierającego na Ziemię. Co istotne, promieniowanie UVA jest dla nas tak samo niebezpieczne niezależnie od pory roku czy aktualnych warunków pogodowych. Promieniowanie to przenika nie tylko przez chmury, ale także przez szyby i jest ono w stanie docierać aż do głębokich warstw skóry - odpowiada m.in za jej przedwczesne starzenie się.
Promieniowanie UVB to promieniowanie, które jest najsilniejsze latem, ale nie oznacza to, że nie jesteśmy na nie narażeni także podczas chłodniejszych miesięcy. Mimo że promieniowanie UVB stanowi tylko około 5% promieniowania przedostającego się przez atmosferę, bardzo silnie wpływa na skórę. To właśnie promieniowanie UVB odpowiada za poparzenia słoneczne. Dzięki niemu można się opalić i pobudzić organizm do produkcji witaminy D, ale powoduje ono również powstawanie na powierzchni skóry podrażnień i różnych zmian.
Jak stosować krem SPF zimą?
W okresie letnim, gdy w rano stosuje się lekkie kremy nawilżające, które nie obciążają skóry, preparaty z filtrem nakłada się na skórę na końcu - lub przed zrobieniem makijażu. Zimową porą sytuacja wygląda inaczej, bo wówczas przed wyjściem z domu zalecane jest stosowanie bardziej treściwych, gęstszych kremów. Pamiętaj o tym, że ciężkie, tłuste kremy mogą utrudniać wchłanianie kosmetyku z filtrem i właśnie dlatego zimą najpierw aplikuje się na skórę krem SPF, a później krem na dzień. Osoby o tłustej cerze mogą pominąć stosowanie kremu na dzień przed aplikacją kremu z filtrem SPF.
Trzeba podkreślić, że oznaczenie SPF dotyczy jedynie ochrony przed promieniowaniem UVB. Jeśli chcesz zapewnić swojej skórze ochronę także przed promieniowaniem UVA, sprawdź, czy na opakowaniu kosmetyku widnieje oznaczenie UVA w kółeczku. W języku potocznym wszystkie kremy z filtrem nazywa się SPF-ami, jednak może to wprowadzać w błąd.
Kremy z filtrem SPF na zimę - co je wyróżnia?
Zastanawiasz się, czy Twój krem do opalania, którego używałaś lub używałeś latem, nadaje się do użytku w okresie zimowym? Przede wszystkim upewnij się, czy Twój kosmetyk nie stracił świeżości, bo produkty do opalania często tracą swoje właściwości po 6 miesiącach od otwarcia opakowania. Najlepszy będzie jednak krem z filtrami UVA i UVB do zadań specjalnych, który ochroni skórę przed promieniowaniem słonecznym oraz przed wiatrem i mrozem!
Jak widać, stosowanie kremów z filtrami przeciwsłonecznymi w zimie naprawdę ma sens. Koniecznie pamiętaj o tym, nie tylko wybierając się na narty, ale także na co dzień.