Pod koniec stycznia Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu zorganizował pierwszy w Polsce Kurs Podstawowy Intensywnej Opieki Medycznej (Fundamental Critical Care Support, FCCS). Wydarzenie odbyło się pod egidą amerykańskiego Towarzystwa Intensywnej Terapii (Society of Critical Care Medicine, SCCM).
Uczestnikami premierowej edycji byli pracownicy USK, w tym lekarze różnych specjalizacji, pielęgniarki oraz ratownicy medyczni.
- Kurs FCCS jest przeznaczony dla klinicystów, którzy na co dzień nie pracują w oddziale intensywnej terapii. Ma na celu przygotowanie ich do wstępnego postępowania z pacjentem w stanie zagrożenia życia. Pozwala na ustabilizowanie jego stanu do czasu przyjęcia do OIT, co bywa opóźnione z powodu braku wolnych stanowisk terapeutycznych - wyjaśnia dr hab. Tomasz Czarnik, prof. UO, kierownik Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii USK.
Wśród wykładowców znaleźli się zarówno lekarze USK, jak i goście z USA: dr Janice Zimmerman z Teksasu oraz dr Mary J Reed z Pensylwanii. Wykłady prowadzono w językach polskim i angielskim.
- Nabyte podczas kursu umiejętności pozwolą uczestnikom lepiej rozumieć patofizjologię stanów krytycznych i wdrażać nowoczesne wytyczne terapeutyczne, co w konsekwencji zwiększy bezpieczeństwo pacjentów i poprawi ich szanse na przeżycie - dodaje prof. Czarnik.
Pomysłodawcami kursów FCCS są uznani amerykańscy specjaliści intensywnej terapii - prof. Phillip Dellinger i dr Janice Zimmerman. Programy te od lat organizowane są na całym świecie, m.in. w Ameryce Północnej, Europie i Azji.
Prof. Czarnik zapowiada kontynuację szkoleń w Polsce, co ma przyczynić się do podniesienia jakości opieki nad pacjentami w stanach krytycznych.
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.