• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 706
    • Dodano: 2025-02-09 / 11:00
    • Komentarzy: 1

    Polska misja "Ignis" poleci w kosmos - pierwszy lot polskiego astronauty na ISS

    Już tej wiosny pierwsza polska misja technologiczno-naukowa "Ignis" wyruszy na Międzynarodową Stację Kosmiczną. W jej ramach przeprowadzonych zostanie 13 eksperymentów naukowych, a na pokładzie znajdzie się polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski. Premier Donald Tusk podkreślił strategiczne znaczenie tej misji dla rozwoju polskiego sektora kosmicznego.

    Podczas spotkania z astronautami misji AX-4, które odbyło się w Warszawie, premier Donald Tusk zaznaczył, że Polska chce być aktywnym uczestnikiem globalnej eksploracji kosmosu.

    - Kosmos to już nie jest tylko gra wyobraźni. To staje się przestrzenią, w której także polskie ambicje będą obecne - powiedział Tusk. - Znamy wszyscy to powiedzenie "the sky is the limit". Dziś możemy powiedzieć "the sky is not the limit" - dla Was i dla naszych polskich ambicji.

    Misja "Ignis" jest polską częścią lotu AX-4 realizowanego przez Axiom Space we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). Jej celem jest przeprowadzenie eksperymentów mających znaczenie dla medycyny, biologii, technologii kosmicznych i sztucznej inteligencji.

    Premier zwrócił uwagę na znaczenie technologii kosmicznych dla bezpieczeństwa i przyszłości Polski.

    - Kto obserwuje wojnę w Ukrainie, ten wie, jak kluczową rolę odgrywają te możliwości, które rodzą się w kosmosie - powiedział Tusk.

    W ramach misji "Ignis" naukowcy sprawdzą m.in.:

    wpływ mikrograwitacji na układ odpornościowy człowieka,

    stabilność nanomateriałów w przestrzeni kosmicznej,

    rozwój czujników promieniowania kosmicznego.

    Sławosz Uznański-Wiśniewski będzie drugim Polakiem w historii lotów kosmicznych, a pierwszym, który spędzi czas na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W misji AX-4 towarzyszyć mu będą:

    Peggy Whitson (USA) - dowódczyni misji,

    Tibor Kapu (Węgry),

    Shubhanshu Shukla (Indie).


    Uznański-Wiśniewski to inżynier kosmiczny, specjalizujący się w systemach odpornych na promieniowanie kosmiczne.

    - Jestem dumny, że mogę zabrać polską flagę na ISS. Jedna z nich to ta, którą w 1978 roku miał ze sobą generał Mirosław Hermaszewski, więc to kontynuacja symbolicznego lotu - powiedział astronauta. - To dopiero początek naszej obecności w kosmosie.

    Rząd Donalda Tuska podkreśla, że rozwój sektora kosmicznego jest jednym z priorytetów. Polska jest zaangażowana w międzynarodowe programy kosmiczne i rozwija własny program satelitarny.

    - Kilka tygodni temu ogłosiliśmy inwestycję 300 mln euro w polski program satelitarny - poinformował premier.

    Polska znalazła się wśród siedmiu krajów Europy, które inwestują najwięcej w sektor kosmiczny. W 2025 r. nasza składka do ESA wyniesie ok. 140 mln zł na programy obowiązkowe i 672 mln zł na programy opcjonalne.

    Minister Rozwoju i Technologii Krzysztof Paszyk podkreślił, że krajowy sektor kosmiczny nie tylko korzysta z międzynarodowych technologii, ale także rozwija własne innowacje.

    - Nasz rząd poważnie traktuje potencjał sektora kosmicznego w Polsce. Transfer technologii i nowe rozwiązania to przyszłość naszej gospodarki - powiedział Paszyk.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2025-02-10 18:32:19 [192.168.32.*] id:1679445  
    Gaz: Napisał postów [5680], status [VIP] Reputacja
    Szkoda,że rudy nie leci w kosmos.

    Nick:
    Treść: