- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 706
- Dodano: 2025-02-09 / 11:00
- Komentarzy: 1
Polska misja "Ignis" poleci w kosmos - pierwszy lot polskiego astronauty na ISS
Już tej wiosny pierwsza polska misja technologiczno-naukowa "Ignis" wyruszy na Międzynarodową Stację Kosmiczną. W jej ramach przeprowadzonych zostanie 13 eksperymentów naukowych, a na pokładzie znajdzie się polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski. Premier Donald Tusk podkreślił strategiczne znaczenie tej misji dla rozwoju polskiego sektora kosmicznego.
Podczas spotkania z astronautami misji AX-4, które odbyło się w Warszawie, premier Donald Tusk zaznaczył, że Polska chce być aktywnym uczestnikiem globalnej eksploracji kosmosu.
- Kosmos to już nie jest tylko gra wyobraźni. To staje się przestrzenią, w której także polskie ambicje będą obecne - powiedział Tusk. - Znamy wszyscy to powiedzenie "the sky is the limit". Dziś możemy powiedzieć "the sky is not the limit" - dla Was i dla naszych polskich ambicji.
Misja "Ignis" jest polską częścią lotu AX-4 realizowanego przez Axiom Space we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). Jej celem jest przeprowadzenie eksperymentów mających znaczenie dla medycyny, biologii, technologii kosmicznych i sztucznej inteligencji.
Premier zwrócił uwagę na znaczenie technologii kosmicznych dla bezpieczeństwa i przyszłości Polski.
- Kto obserwuje wojnę w Ukrainie, ten wie, jak kluczową rolę odgrywają te możliwości, które rodzą się w kosmosie - powiedział Tusk.
W ramach misji "Ignis" naukowcy sprawdzą m.in.:
wpływ mikrograwitacji na układ odpornościowy człowieka,
stabilność nanomateriałów w przestrzeni kosmicznej,
rozwój czujników promieniowania kosmicznego.
Sławosz Uznański-Wiśniewski będzie drugim Polakiem w historii lotów kosmicznych, a pierwszym, który spędzi czas na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W misji AX-4 towarzyszyć mu będą:
Peggy Whitson (USA) - dowódczyni misji,
Tibor Kapu (Węgry),
Shubhanshu Shukla (Indie).
Uznański-Wiśniewski to inżynier kosmiczny, specjalizujący się w systemach odpornych na promieniowanie kosmiczne.
- Jestem dumny, że mogę zabrać polską flagę na ISS. Jedna z nich to ta, którą w 1978 roku miał ze sobą generał Mirosław Hermaszewski, więc to kontynuacja symbolicznego lotu - powiedział astronauta. - To dopiero początek naszej obecności w kosmosie.
Rząd Donalda Tuska podkreśla, że rozwój sektora kosmicznego jest jednym z priorytetów. Polska jest zaangażowana w międzynarodowe programy kosmiczne i rozwija własny program satelitarny.
- Kilka tygodni temu ogłosiliśmy inwestycję 300 mln euro w polski program satelitarny - poinformował premier.
Polska znalazła się wśród siedmiu krajów Europy, które inwestują najwięcej w sektor kosmiczny. W 2025 r. nasza składka do ESA wyniesie ok. 140 mln zł na programy obowiązkowe i 672 mln zł na programy opcjonalne.
Minister Rozwoju i Technologii Krzysztof Paszyk podkreślił, że krajowy sektor kosmiczny nie tylko korzysta z międzynarodowych technologii, ale także rozwija własne innowacje.
- Nasz rząd poważnie traktuje potencjał sektora kosmicznego w Polsce. Transfer technologii i nowe rozwiązania to przyszłość naszej gospodarki - powiedział Paszyk.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Gaz: Napisał postów [5680], status [VIP]
Szkoda,że rudy nie leci w kosmos.