- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 3237
- Dodano: 2025-02-09 / 20:04
- Komentarzy: 13
Co robią opolanie na L4? Rekordowe cofnięcia zasiłków w 2024 roku
W 2024 roku opolski ZUS przeprowadził ponad 3100 kontroli zwolnień lekarskich. W efekcie 380 osób straciło prawo do zasiłku, a łączna kwota cofniętych świadczeń wyniosła prawie 640 tysięcy złotych. To najwyższy wynik od 2020 roku.
L4 to nie urlop
Elektroniczne zwolnienie lekarskie (eZLA) to orzeczenie o czasowej niezdolności do pracy. Pracodawca wypłaca za ten okres wynagrodzenie chorobowe, a po jego wyczerpaniu ZUS przelewa na konto ubezpieczonego zasiłek chorobowy. W tym czasie osoba na zwolnieniu powinna stosować się do zaleceń lekarza i unikać działań, które mogą wydłużyć proces leczenia.
- Skoro czas "chorobowego" oznacza niezdolność do pracy, należy przestrzegać zaleceń lekarza. Zwolnienie służy regeneracji organizmu i powrotowi do zdrowia - tłumaczy Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy ZUS w województwie opolskim.
Niektóre czynności, jak wyjście do apteki czy podstawowe zakupy, są akceptowalne. Jednak praca zawodowa lub wykorzystanie zwolnienia do celów niezwiązanych z rekonwalescencją może skutkować utratą prawa do zasiłku.
ZUS i pracodawcy kontrolują zwolnienia
Zarówno ZUS, jak i pracodawcy zatrudniający powyżej 20 osób mogą kontrolować sposób wykorzystywania zwolnień lekarskich. Jeśli ubezpieczony nie stosuje się do zasad, traci prawo do świadczenia za cały okres zwolnienia objęty kontrolą.
W 2024 roku inspektorzy opolskiego ZUS-u skontrolowali 3109 osób. U 380 z nich stwierdzono nieprawidłowości, co skutkowało cofnięciem wypłat na łączną kwotę 639,2 tys. zł.
Porównanie wyników kontroli z poprzednich lat:
- Miniony rok był najbardziej efektywnym pod względem liczby kontroli i odzyskanych środków- podkreśla Sebastian Szczurek.
Kto może przeprowadzać kontrole?
Pracodawcy zgłaszający do ubezpieczeń ponad 20 pracowników mogą samodzielnie sprawdzać swoich pracowników. Firmy zatrudniające mniej osób mogą wnioskować o kontrolę do ZUS-u.
Kontrole mogą obejmować wizyty:
w miejscu zamieszkania lub czasowego pobytu pracownika,
w miejscu pracy (gdy istnieje podejrzenie, że osoba na zwolnieniu wykonuje inną działalność),
w innym miejscu, jeśli z posiadanych informacji wynika, że jest to uzasadnione.
Szczególną uwagę zwraca się na osoby, które często przedstawiają zwolnienia od różnych lekarzy oraz na ubezpieczonych, którym w przeszłości udowodniono nadużycia.
Łączny czas pobierania wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego nie może przekroczyć 182 dni. Po tym czasie osoba ubezpieczona może ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne.
Większość ubezpieczonych przestrzega zasad
ZUS podkreśla, że większość osób korzystających ze zwolnień lekarskich robi to zgodnie z przeznaczeniem.
- Zdecydowana większość ubezpieczonych poważnie traktuje zalecenia lekarzy i rozumie znaczenie zwolnienia chorobowego - podsumowuje Sebastian Szczurek.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
ombre: Napisał postów [20281], status [VIP]
W prywatnych firmach są premie za obecność i przeważnie płaci się za godziny więc takie numery robią w większości ludzie pracujący w budżetówce zwłaszcza ci co mają 100% chorobowego wypłacane.