• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 1147
    • Dodano: 2025-02-12 / 17:00
    • Komentarzy: 0

    Śnieżny Księżyc rozświetli niebo. Kiedy najlepiej go obserwować?

    (Fot. Pixabay)

    W środę 12 lutego na niebie pojawi się Śnieżny Księżyc - lutowa pełnia, znana również jako Księżyc Głodu. Zjawisko osiągnie swoje apogeum o godzinie 14:53, ale najlepsze warunki do obserwacji będą wieczorem.

    Pełnia Księżyca to moment, w którym nasz naturalny satelita znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce, co sprawia, że jego tarcza jest w całości oświetlona. Zjawisko to występuje średnio co 29,5 dnia i od wieków fascynuje ludzi na całym świecie.

    Nazwa Śnieżny Księżyc pochodzi od rdzennych Amerykanów, którzy obserwując zmieniające się pory roku, nadawali pełniom Księżyca charakterystyczne nazwy. Luty to miesiąc, w którym ziemię pokrywał śnieg, a zdobycie pożywienia było trudniejsze, stąd także alternatywna nazwa - Księżyc Głodu.

    Gdzie i kiedy najlepiej obserwować Śnieżny Księżyc?

    Choć pełnia osiągnie swoje maksimum już po południu, najlepsze warunki do jej oglądania będą wieczorem. We wschodniej części Polski prognozy wskazują na pogodne niebo, co powinno umożliwić bezproblemową obserwację. W zachodniej Polsce mogą pojawić się chmury, które utrudnią widoczność.

    Aby jak najlepiej podziwiać to zjawisko, warto znaleźć miejsce z dala od miejskich świateł, które mogą ograniczać widoczność Księżyca. Pomocne może być również użycie lornetki lub teleskopu, które pozwolą dostrzec więcej szczegółów na powierzchni satelity.

    Kolejne pełnie w 2025 roku

    Po lutowym Śnieżnym Księżycu w kolejnych miesiącach czekają nas następne pełnie, każda z własną nazwą i charakterystyką. W marcu będzie to Robaczy Księżyc, a w kwietniu Różowy Księżyc.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".