• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 782
    • Dodano: 2025-02-18 / 17:00
    • Komentarzy: 0

    Powołanie grupy roboczej ds. opracowania ustawy o przeciwdziałaniu handlowi ludźmi

    (Fot. GOV.pl)

    Handel ludźmi to jedno z najpoważniejszych przestępstw, naruszające podstawowe prawa człowieka, takie jak wolność, godność i prawo do samostanowienia. Polska, szczególnie w obliczu migracji spowodowanej wojną w Ukrainie, jest zagrożona tym procederem.


    Aby przeciwdziałać temu zjawisku, decyzją Przewodniczącego Międzyresortowego Zespołu do Spraw Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi, wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Czesława Mroczka, powołana została grupa robocza odpowiedzialna za opracowanie projektu ustawy o przeciwdziałaniu handlowi ludźmi. Pracami zespołu kieruje Michał Hara - Dyrektor Departamentu Prawa Karnego w Ministerstwie Sprawiedliwości.

    Cel ustawy

    skuteczniejsze przeciwdziałanie rosnącemu zjawisku handlu ludźmi, w tym pracy przymusowej,
    uporządkowanie obowiązujących przepisów oraz jednoznaczne określenie obowiązków instytucji odpowiedzialnych za ściganie sprawców i pomoc ofiarom,
    zwiększenie świadomości społecznej na temat problemu handlu ludźmi.

    Handel ludźmi - globalne zagrożenie

    Handel ludźmi to jedno z najpoważniejszych przestępstw, naruszające fundamentalne prawa człowieka. W Polsce problem ten nasilił się w latach 90., a obecnie nasz kraj stanowi zarówno punkt wyjścia, tranzytu, jak i miejsce docelowe dla ofiar wykorzystywanych m.in. w pracy przymusowej i prostytucji.

    To przestępstwo obejmuje m.in. werbowanie, transport i przetrzymywanie osób, często z użyciem przymusu, podstępu lub nadużycia zależności. Stają się one ofiarami niewolnictwa, są zmuszane do żebractwa, pracy przymusowej czy eksploatacji seksualnej.

    Ze względu na trwające konflikty, w tym wojnę w Ukrainie, Polska jest szczególnie narażona na ten proceder. Najczęściej poszkodowane są kobiety i dzieci. Handel ludźmi to zjawisko o globalnym charakterze, wymagające stałej czujności i międzynarodowej współpracy w jego zwalczaniu.

    Pierwsze spotkanie zespołu odbyło się 14 lutego br., by przeanalizować obowiązujące przepisy dotyczących handlu ludźmi, które obecnie są rozproszone w aktach prawnych. Kolejne spotkania zaplanowano na koniec marca i początek maja. Do tego czasu powstanie projekt założeń ustawy oraz jej zakres.

    Projekt ustawy opracowywany jest we współpracy Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Policji, Straży Granicznej, Prokuratury Krajowej, Urzędu ds. Cudzoziemców, Głównego Inspektora Pracy, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz organizacji społecznych zajmujących się pomocą ofiarom handlu ludźmi.

    Zgodnie z założeniami Krajowego Planu Działań Przeciwko Handlowi Ludźmi na lata 2025-2027, ustawa powinna wejść w życie najpóźniej w 2027 roku.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".