- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 782
- Dodano: 2025-02-18 / 17:00
- Komentarzy: 0
Powołanie grupy roboczej ds. opracowania ustawy o przeciwdziałaniu handlowi ludźmi
Handel ludźmi to jedno z najpoważniejszych przestępstw, naruszające podstawowe prawa człowieka, takie jak wolność, godność i prawo do samostanowienia. Polska, szczególnie w obliczu migracji spowodowanej wojną w Ukrainie, jest zagrożona tym procederem.
Aby przeciwdziałać temu zjawisku, decyzją Przewodniczącego Międzyresortowego Zespołu do Spraw Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi, wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Czesława Mroczka, powołana została grupa robocza odpowiedzialna za opracowanie projektu ustawy o przeciwdziałaniu handlowi ludźmi. Pracami zespołu kieruje Michał Hara - Dyrektor Departamentu Prawa Karnego w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Cel ustawy
skuteczniejsze przeciwdziałanie rosnącemu zjawisku handlu ludźmi, w tym pracy przymusowej,
uporządkowanie obowiązujących przepisów oraz jednoznaczne określenie obowiązków instytucji odpowiedzialnych za ściganie sprawców i pomoc ofiarom,
zwiększenie świadomości społecznej na temat problemu handlu ludźmi.
Handel ludźmi - globalne zagrożenie
Handel ludźmi to jedno z najpoważniejszych przestępstw, naruszające fundamentalne prawa człowieka. W Polsce problem ten nasilił się w latach 90., a obecnie nasz kraj stanowi zarówno punkt wyjścia, tranzytu, jak i miejsce docelowe dla ofiar wykorzystywanych m.in. w pracy przymusowej i prostytucji.
To przestępstwo obejmuje m.in. werbowanie, transport i przetrzymywanie osób, często z użyciem przymusu, podstępu lub nadużycia zależności. Stają się one ofiarami niewolnictwa, są zmuszane do żebractwa, pracy przymusowej czy eksploatacji seksualnej.
Ze względu na trwające konflikty, w tym wojnę w Ukrainie, Polska jest szczególnie narażona na ten proceder. Najczęściej poszkodowane są kobiety i dzieci. Handel ludźmi to zjawisko o globalnym charakterze, wymagające stałej czujności i międzynarodowej współpracy w jego zwalczaniu.
Pierwsze spotkanie zespołu odbyło się 14 lutego br., by przeanalizować obowiązujące przepisy dotyczących handlu ludźmi, które obecnie są rozproszone w aktach prawnych. Kolejne spotkania zaplanowano na koniec marca i początek maja. Do tego czasu powstanie projekt założeń ustawy oraz jej zakres.
Projekt ustawy opracowywany jest we współpracy Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Policji, Straży Granicznej, Prokuratury Krajowej, Urzędu ds. Cudzoziemców, Głównego Inspektora Pracy, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz organizacji społecznych zajmujących się pomocą ofiarom handlu ludźmi.
Zgodnie z założeniami Krajowego Planu Działań Przeciwko Handlowi Ludźmi na lata 2025-2027, ustawa powinna wejść w życie najpóźniej w 2027 roku.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.