- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 990
- Dodano: 2025-02-18 / 14:00
- Komentarzy: 1
Microsoft wybuduje w Polsce centrum danych za 3 mld zł
Premier Donald Tusk spotkał się w KPRM z Prezydentem i Wiceprezesem Microsoft Corporation Bradem Smithem. Po spotkaniu ogłosili strategiczną inwestycję amerykańskiego giganta w Polsce. Microsoft przeznaczy prawie 3 mld zł na budowę centrum danych i rozwój sztucznej inteligencji w naszym kraju. Inwestycja będzie gotowa w 2026 roku i wykorzystywana przede wszystkim w obszarze cyberbezpieczeństwa.
Startegiczna inwestycja Microsoft
Rozmowy szefa rządu z przedstawicielami największych firm i ich deklaracje pokazują, że Polska jest miejscem wartym inwestowania.
- W tych trudnych i niestabilnych czasach wiele nadziei wiąże się z Polską, ze stabilnością w Polsce. (...) Niedawno rozmawialiśmy o inwestycjach innych firm w Polsce. Z satysfakcją mogę powiedzieć, że te wiele miliardów, jakie pojawiły się na horyzoncie, które były efektem naszych poprzednich spotkań, dzisiaj znajdują potwierdzenie - to zainteresowanie Polską, tą konkretną inwestycją, jaką Microsoft zapowiada w Polsce. Tę inwestycję na Mazowszu potwierdziło dziś szefostwo Microsoft - powiedział po spotkaniu Premier Donald Tusk.
Szef rządu podkreślił, że inwestycja - centrum danych, czyli fabryka mocy obliczeniowej - jest bardzo ważna nie tylko dla cyberbezpieczeństwa, ale także dla polskich naukowców, menedżerów i startupów. W taki sposób zyskają dostęp do najnowocześniejszych technologii.
W 2023 roku Microsoft uruchomił w Polsce pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej region przetwarzania danych w chmurze. Składają się na niego trzy niezależne fizyczne kompleksy - centra danych - rozrzucone w odległości ok. 25 km od Warszawy.
- Zaczęliśmy w 2020 roku, kiedy zainwestowaliśmy miliard dolarów, tworząc region chmury w Polsce. Ta praca została wykonana - w 2023 roku ten region chmury ruszył. Teraz zapowiadamy inwestycję w wysokości 700 milionów dolarów - czyli drugą fazę - która będzie służyć pracom realizowanym od dziś do lata 2026 roku. Przyspieszamy prace nad mocą obliczeniową w Polsce i w tej części Europy. I potem będzie faza ostateczna, końcowa- mówił Prezydent i Wiceprezes Microsoft Brad Smith.
Podkreślił, że inwestycja związana ze zwiększeniem mocy obliczeniowych może mieć ogromny wpływ na Polskę i cały region. Przede wszystkim zostanie ona wykorzystana do wzmacniania cyberbezpieczeństwa, we współpracy z polskimi siłami zbrojnymi.
Już dziś platforma Microsoft udostępnia polski model językowy Bielik - model stworzony przez zespół SpeakLeash we współpracy z Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH. Jest to jeden z pierwszych tak zaawansowanych modeli językowych, który radzi sobie z językiem polskim oraz kontekstem kulurowym.
Dzięki współpracy z Microsoft zostanie również udostępniony model PLLuM, czyli Polish Large Language Universal Model. Ten zaawansowany projekt polskiego modelu językowego wykorzystuje sztuczną inteligencję, a jego celem jest transformacja sposobu, w jaki język polski funkcjonuje w przestrzeni cyfrowej, poprzez dostarczanie bardziej precyzyjnych i kontekstowo dopasowanych rozwiązań do przetwarzania języka naturalnego.
Decyzja o udostępnaniu przez Microsoft Bielika oraz modelu PLLuM pozwala na promocję polskich rozwiąza z zakresu AI, z których jako Polacy możemy być dumni.
- Bardzo się cieszę, że prace nad polskim modelem językowym Bielik zapowiadają się tak obiecująco. Ten projekt podkreśla ogromny potencjał techniczny i intelektualny polskich kadr - naukowców i informatyków - podkreślił Prezes Rady Ministrów.
Aby zapewnić polskim pracownikom niezbędne kompetencje i utrzymać ich konkurencyjność na rynku, Microsoft zobowiązał się także do przeszkolenia specjalistów IT, nauczycieli, wykładowców akademickich, programistów oraz liderów organizacyjnych.
Stosunki polsko-amerykańskie
Premier Donald Tusk mówił również o znaczeniu inwestycji w kontekście geopolitycznym oraz polsko-amerykańskich relacji gospodarczych.
- Dziś globalne firmy, takie jak Microsoft, widzą Polskę jako atrakcyjne miejsce do inwestycji, ale także ich aktywne zaangażowanie w kwestie bezpieczeństwa, wsparcie dla Ukrainy oraz wzmocnienie fizycznej ochrony naszego kraju. To buduje wzajemne zaufanie i daje solidne perspektywy na przyszłość. Współpraca w tak wymagających obszarach, jak cyberbezpieczeństwo, dodatkowo umacnia pozycję Polski na arenie międzynarodowej - mówił Premier Donald Tusk.
Podkreślił przy tym, że w obecnych, niepewnych czasach, gdy prowadzone są liczne debaty na temat nowego układu geopolitycznego i przyszłej polityki Stanów Zjednoczonych tego rodzaju inwestycje są potwierdzeniem silnych relacji dwustronnych między krajami.
Premier Donald Tusk przypomniał, że luty jest miesiącem spotkań z największymi globalnymi partnerami, głównie amerykańskimi, a dzisiejsze spotkanie z Wiceprezesem Microsoft stanowi podsumowanie tej serii rozmów. Ale to dopiero początek.
- Marzec będzie miesiącem spotkań rządu i moich osobistych z Polakami zaangażowanymi w sektor IT. Mówię tutaj o wielkich polskich firmach i o tych najmniejszych, o startupach, a także ekspertach i technikach - zapowiedział szef rządu.
Spotkania będą okazją do wsłuchania się w potrzeby ludzi, którzy na co dzień budują innowacyjność polskiej gospodarki. Odbywać się będą w KPRM.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
[moderacja]: Napisała postów [627], status [rozpisany/na]
[moderacja]