- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 1241
- Dodano: 2025-02-20 / 12:27
- Komentarzy: 0
Kolejny obiekt nad Polską - po szczątkach Falcona 9 dziś przelot rakiety Elektron
Po spaleniu w atmosferze szczątków rakiety Falcon 9 firmy SpaceX nad Polską, dziś możliwy jest kolejny przelot fragmentu rakiety. Jak poinformował rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński, między godziną 9:48 a 21:56 nad Europą, w tym nad Polską, może pojawić się część rakiety nośnej wyniesionej 8 lutego przez firmę Kinesis.
W środę nad Polską zaobserwowano spektakularne zjawisko - spalające się w atmosferze szczątki drugiego stopnia rakiety Falcon 9 firmy SpaceX. Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) potwierdziła, że obiekt należał do amerykańskiej firmy, a jego fragmenty spadły w różnych częściach kraju.
Pojawiły się jednak problemy z przepływem informacji między instytucjami państwowymi. Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz przyznał, że MON dowiedziało się o zdarzeniu z opóźnieniem, ponieważ Polska Agencja Kosmiczna wysłała ostrzeżenie na nieaktualny adres e-mail.
- Był problem komunikacyjny, który został już wyjaśniony. Podjęto działania, aby w przyszłości skuteczniej informować o takich zdarzeniach - powiedział szef MON.
Rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński poinformował, że Polska otrzymała informację "ze struktur Unii Europejskiej" o możliwym wejściu w atmosferę kolejnego obiektu.
- Od godziny 9:48 do 21:56 część rakiety nośnej firmy Kinesis może wejść w atmosferę nad 12 państwami Europy, w tym nad Polską - przekazał Dobrzyński.
Karol Wójcicki, popularyzator astronomii i autor projektu "Z głową w gwiazdach", zaznacza, że dzisiejszy przelot nie stanowi zagrożenia.
Obiekt wleci nad Polskę około 20:31 i będzie przebywać nad terytorium kraju przez 51 sekund. Trasa przelotu obejmuje zachodnią część Polski - rakieta wejdzie w przestrzeń powietrzną nad Jelenią Górą, przeleci nad Wałbrzychem, Legnicą, Zieloną Górą i opuści Polskę w okolicach Świnoujścia.
- Obiekt, który ma dziś wejść w atmosferę, to drugi stopień rakiety Elektron firmy Rocket Lab. Jest on znacznie mniejszy niż Falcon 9 i najprawdopodobniej całkowicie spali się w atmosferze - wyjaśnia Wójcicki.
Dla porównania:
- Rakieta Falcon 9 miała długość ponad 10 metrów, średnicę 3,7 m i ważyła ok. 4 tony,
- Drugi stopień rakiety Elektron ma długość 2,4 m, średnicę 1,2 m i masę 250 kg.
- Widzicie już różnicę? 250 kg vs. 4 000 kg masy. 2,4 m vs. 10 m długości. 1,2 m vs. 3,7 m średnicy. To maleństwo w porównaniu do Falcona 9. Nie ma w sobie elementów, które mogłyby przetrwać wejście w atmosferę - podkreśla ekspert.
Wójcicki wyjaśnia, że rakieta Elektron znajduje się na orbicie pochylonej pod kątem 97° względem równika, co oznacza, że okrąża Ziemię od bieguna do bieguna, przelatując nad wieloma regionami świata.
- Podczas przelotu nad Polską obiekt będzie znajdował się na wysokości ponad 230 km. Wejście w atmosferę mogłoby nastąpić dopiero, gdy rakieta znajdzie się bliżej perygeum, czyli największego zbliżenia do Ziemi, a to nastąpi dopiero 20 minut później, gdy będzie już nad Oceanem Spokojnym - tłumaczy popularyzator astronomii.
Według obliczeń Wójcickiego nad Polską rakieta przebywać będzie jedynie 51 sekund, co stanowi zaledwie 0,12% całego okresu deorbitacyjnego.
- Co ważne, podczas wszystkich przelotów nad Europą rakieta będzie w największym oddaleniu od Ziemi, więc ryzyko, że wejdzie w atmosferę akurat nad naszym kontynentem, jest niewiarygodnie małe - dodaje Wójcicki.
Według eksperta, nie ma powodów do paniki, a obiektu nie będzie można zobaczyć gołym okiem.
- Podczas przelotu nad Polską rakieta będzie w cieniu Ziemi, więc nawet gdybyśmy patrzyli w niebo, nie zobaczymy jej - zaznacza Wójcicki.
Po środowych problemach z komunikacją MON zapowiedziało wprowadzenie usprawnień w systemie wymiany informacji dotyczących zdarzeń kosmicznych. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa i Polska Agencja Kosmiczna mają opracować skuteczniejsze procedury ostrzegania przed takimi zdarzeniami.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.