• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 1241
    • Dodano: 2025-02-20 / 12:27
    • Komentarzy: 0

    Kolejny obiekt nad Polską - po szczątkach Falcona 9 dziś przelot rakiety Elektron

    (Fot. Wikipedia)

    Po spaleniu w atmosferze szczątków rakiety Falcon 9 firmy SpaceX nad Polską, dziś możliwy jest kolejny przelot fragmentu rakiety. Jak poinformował rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński, między godziną 9:48 a 21:56 nad Europą, w tym nad Polską, może pojawić się część rakiety nośnej wyniesionej 8 lutego przez firmę Kinesis.

    W środę nad Polską zaobserwowano spektakularne zjawisko - spalające się w atmosferze szczątki drugiego stopnia rakiety Falcon 9 firmy SpaceX. Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) potwierdziła, że obiekt należał do amerykańskiej firmy, a jego fragmenty spadły w różnych częściach kraju.

    Pojawiły się jednak problemy z przepływem informacji między instytucjami państwowymi. Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz przyznał, że MON dowiedziało się o zdarzeniu z opóźnieniem, ponieważ Polska Agencja Kosmiczna wysłała ostrzeżenie na nieaktualny adres e-mail.

    - Był problem komunikacyjny, który został już wyjaśniony. Podjęto działania, aby w przyszłości skuteczniej informować o takich zdarzeniach - powiedział szef MON.

    Rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński poinformował, że Polska otrzymała informację "ze struktur Unii Europejskiej" o możliwym wejściu w atmosferę kolejnego obiektu.

    - Od godziny 9:48 do 21:56 część rakiety nośnej firmy Kinesis może wejść w atmosferę nad 12 państwami Europy, w tym nad Polską - przekazał Dobrzyński.

    Karol Wójcicki, popularyzator astronomii i autor projektu "Z głową w gwiazdach", zaznacza, że dzisiejszy przelot nie stanowi zagrożenia.

    Obiekt wleci nad Polskę około 20:31 i będzie przebywać nad terytorium kraju przez 51 sekund. Trasa przelotu obejmuje zachodnią część Polski - rakieta wejdzie w przestrzeń powietrzną nad Jelenią Górą, przeleci nad Wałbrzychem, Legnicą, Zieloną Górą i opuści Polskę w okolicach Świnoujścia.

    - Obiekt, który ma dziś wejść w atmosferę, to drugi stopień rakiety Elektron firmy Rocket Lab. Jest on znacznie mniejszy niż Falcon 9 i najprawdopodobniej całkowicie spali się w atmosferze - wyjaśnia Wójcicki.

    Dla porównania:

    - Rakieta Falcon 9 miała długość ponad 10 metrów, średnicę 3,7 m i ważyła ok. 4 tony,
    - Drugi stopień rakiety Elektron ma długość 2,4 m, średnicę 1,2 m i masę 250 kg.

    - Widzicie już różnicę? 250 kg vs. 4 000 kg masy. 2,4 m vs. 10 m długości. 1,2 m vs. 3,7 m średnicy. To maleństwo w porównaniu do Falcona 9. Nie ma w sobie elementów, które mogłyby przetrwać wejście w atmosferę - podkreśla ekspert.

    Wójcicki wyjaśnia, że rakieta Elektron znajduje się na orbicie pochylonej pod kątem 97° względem równika, co oznacza, że okrąża Ziemię od bieguna do bieguna, przelatując nad wieloma regionami świata.

    - Podczas przelotu nad Polską obiekt będzie znajdował się na wysokości ponad 230 km. Wejście w atmosferę mogłoby nastąpić dopiero, gdy rakieta znajdzie się bliżej perygeum, czyli największego zbliżenia do Ziemi, a to nastąpi dopiero 20 minut później, gdy będzie już nad Oceanem Spokojnym - tłumaczy popularyzator astronomii.

    Według obliczeń Wójcickiego nad Polską rakieta przebywać będzie jedynie 51 sekund, co stanowi zaledwie 0,12% całego okresu deorbitacyjnego.

    - Co ważne, podczas wszystkich przelotów nad Europą rakieta będzie w największym oddaleniu od Ziemi, więc ryzyko, że wejdzie w atmosferę akurat nad naszym kontynentem, jest niewiarygodnie małe - dodaje Wójcicki.

    Według eksperta, nie ma powodów do paniki, a obiektu nie będzie można zobaczyć gołym okiem.

    - Podczas przelotu nad Polską rakieta będzie w cieniu Ziemi, więc nawet gdybyśmy patrzyli w niebo, nie zobaczymy jej - zaznacza Wójcicki.


    Po środowych problemach z komunikacją MON zapowiedziało wprowadzenie usprawnień w systemie wymiany informacji dotyczących zdarzeń kosmicznych. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa i Polska Agencja Kosmiczna mają opracować skuteczniejsze procedury ostrzegania przed takimi zdarzeniami.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".