• Autor: Woytazz
    • Wyświetleń: 1871
    • Dodano: 2025-02-24 / 10:18
    • Komentarzy: 1

    Mamy nowego lidera na liście drożyzn. Masło już nie jest na podium

    (Fot. Pixabay)

    Rosnące ceny artykułów spożywczych to codzienność, z którą muszą mierzyć się Polacy. Okazuje się, że w ostatnich miesiącach nastąpiły zaskakujące zmiany w czołówce produktów, które najbardziej podrożały. Cukier, dotychczas niedoceniany w kontekście inflacji, stał się nowym liderem podwyżek, detronizując masło.

    Analiza ponad 76,7 tys. cen detalicznych przeprowadzona w styczniu wykazała, że codzienne zakupy są droższe średnio o 5,9 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. Większość monitorowanych kategorii zanotowała wzrost cen, wahający się od 2,8 do 10,4 proc.

    Dotychczas masło było symbolem drożyzny, jednak tym razem to cukier zajął pierwsze miejsce. Jego cena wzrosła aż o 10,4 proc. w skali roku. Eksperci tłumaczą tę sytuację zmianami na globalnym rynku surowców, ograniczeniami w produkcji oraz rosnącymi kosztami transportu. Co więcej, konsumenci mogą nie dostrzegać pełnej skali podwyżek, ponieważ ceny jednostkowe mogą maskować rzeczywisty koszt większych zakupów.

    Na drugim miejscu wśród najszybciej drożejących kategorii znalazły się owoce, których ceny wzrosły o 10,2 proc. Podium zamykają tłuszcze (masło, olej, margaryna) z podwyżką o 9,7 proc. Kolejne miejsca zajmują napoje bezalkoholowe (7,8 proc.) oraz pieczywo (7,7 proc.).

    Eksperci przewidują, że podwyżki cen mogą się utrzymać, a konsumenci powinni przygotować się na dalsze wydatki. Warto śledzić aktualne trendy rynkowe i planować zakupy z wyprzedzeniem, aby zminimalizować wpływ inflacji na domowy budżet.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2025-02-24 13:38:07 [192.168.32.*] id:1679696  
    M1974P: Napisał postów [14127], status [VIP] Reputacja
    1.47 zł. tyle kosztował mnie ostatnio cukier za 1kg. :/ trzeba patrzeć co i kiedy kupować ;P

    Nick:
    Treść: