- Autor: Woytazz
- Wyświetleń: 525
- Dodano: 2025-02-25 / 14:05
- Komentarzy: 3
CBA zatrzymało byłych dyrektorów Lasów Państwowych. Śledztwo w sprawie nieprawidłowości
Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało trzech byłych dyrektorów Lasów Państwowych w związku z prowadzonym śledztwem dotyczącym nieprawidłowości finansowych. Jak poinformował we wtorek rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński, działania funkcjonariuszy CBA zostały przeprowadzone na polecenie Prokuratury Krajowej.
We wtorkowy poranek funkcjonariusze CBA zatrzymali byłego dyrektora generalnego LP Józefa K., byłego dyrektora regionalnego w Szczecinie Andrzeja Sz. oraz byłego dyrektora Centrum Informacyjnego Michała C. Akcja miała miejsce na terenie województw śląskiego, łódzkiego i zachodniopomorskiego. Po zakończeniu czynności procesowych podejrzani zostaną przewiezieni do siedziby Prokuratury Krajowej w Warszawie.
Minister koordynator służb specjalnych i szef MSWiA Tomasz Siemoniak określił zatrzymania jako kolejny krok w śledztwie dotyczącym nadużyć w Lasach Państwowych. - Sprawa jest bardzo rozwojowa - napisał we wtorek na platformie X. Zwrócił również uwagę, że w czasach rządów Prawa i Sprawiedliwości Lasy Państwowe były "udzielnym księstwem ludzi Zbigniewa Ziobry".
Według Prokuratury Krajowej, zatrzymania mają związek ze śledztwem dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Prokurator Przemysław Nowak poinformował, że działania CBA zostały przeprowadzone na polecenie Zespołu Śledczego nr 2 PK, który bada szeroko zakrojone nieprawidłowości finansowe.
Jak wynika z informacji Lasów Państwowych, sprawa dotyczy m.in. fikcyjnego zatrudnienia Dariusza Mateckiego (PiS) w latach 2020-2023. Ustalono, że były poseł Suwerennej Polski, a obecnie polityk PiS, pobierał wynagrodzenie za pracę, której faktycznie nie wykonywał. Straty Lasów Państwowych z tego tytułu mogły wynieść blisko 500 tys. zł.
To jednak tylko jeden z wielu wątków prowadzonych postępowań. Lasy Państwowe informują, że w ostatnich miesiącach złożono 60 zawiadomień do prokuratury w sprawach dotyczących korupcji, niegospodarności i działań na szkodę instytucji. - Nie będzie tolerancji dla działań, które godzą w interes publiczny - podkreślono w oświadczeniu PGL LP.
Obecne kierownictwo Lasów Państwowych przeprowadza audyty wewnętrzne oraz korzysta z usług zewnętrznych firm kontrolnych. Jak poinformowała rzeczniczka prasowa LP Anna Choszcz-Sendrowska, analizy miały zakończyć się do końca 2024 roku, jednak wciąż pojawiają się nowe wątki. - Myślimy, że może uda się je zakończyć do połowy roku - powiedziała.
W obszarach, gdzie audyty zostały już przeprowadzone, wprowadzono nowe procedury mające zapobiegać nadużyciom. Dotyczą one m.in. transparentności wydatków, obowiązku publikowania informacji o przekazywaniu środków na cele społeczne oraz zasad przyznawania dotacji na edukację leśną.
Śledztwo w sprawie oszustwa na szkodę Lasów Państwowych, początkowo prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Szczecinie, zostało pod koniec grudnia 2024 roku przeniesione do Warszawy. Prokurator generalny wystąpił również o uchylenie immunitetu posłowi Mateckiemu.
Zatrzymania byłych dyrektorów LP mogą być tylko początkiem szerszej akcji służb. - Wciąż pojawiają się kolejne wątki i nie wykluczamy dalszych działań - zapowiedziała rzeczniczka Lasów Państwowych.
Źródło: PAP, TVN24
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Gaz: Napisał postów [5696], status [VIP]
W tej Platformie Obywatelskie,to sami złodzieje i aferzyści.