- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 2283
- Dodano: 2025-03-17 / 18:15
- Komentarzy: 1
80. rocznica wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf. Uroczystości w Łambinowicach
W Łambinowicach odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf - jednego z największych niemieckich obozów jenieckich w Europie. Przed Pomnikiem Martyrologii Jeńców Wojennych oddano hołd tysiącom żołnierzy różnych narodowości, którzy doświadczyli tu niewoli.
Podczas obchodów złożono kwiaty i uczczono pamięć ofiar. Podkreślano znaczenie historycznej świadomości oraz konieczność pielęgnowania pamięci o tragicznych losach jeńców.
Historia obozu w Lamsdorf
Teren Łambinowic (dawniej Lamsdorf) związany jest z obozami jenieckimi od XIX wieku. Pierwszy obóz powstał tu w czasie wojny prusko-francuskiej (1870-1871). Podczas I wojny światowej Niemcy przetrzymywali w nim około 90 tysięcy żołnierzy armii ententy.
W czasie II wojny światowej Stalag 344 Lamsdorf stał się jednym z największych kompleksów jenieckich Wehrmachtu, przez który przeszło około 300 tysięcy żołnierzy koalicji antyhitlerowskiej. Najwięcej było jeńców radzieckich, polskich i brytyjskich. Warunki w obozie były niezwykle trudne, a tysiące więźniów straciło tu życie.
Po wojnie, w latach 1945-1946, na terenie dawnego obozu działał obóz przesiedleńczy dla ludności niemieckiej.
Dziś pozostałości obozu oraz trzy cmentarze wojenne tworzą **Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach**, które przypomina o tragicznych losach tysięcy jeńców.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
lisukup: Napisał postów [46], status [rozkręca się]
Jak to ładnie brzmi "obóz przesiedleńczy po wojnie". Niestety nie było tak kolorowo - proszę poczytać ile ludzi "lokalnych" straciło tam życie już po wojnie.