- Autor: Woytazz
- Wyświetleń: 20685
- Dodano: 2025-03-29 / 08:31
- Komentarzy: 1
Czas letni powraca. Jakie są tego koszty?
Po ustąpieniu zimna i nadejściu gwałtownego ocieplenia, coraz wyraźniej dostrzegamy wydłużający się dzień i wolniej zapadający wieczór. Jednak prawdziwy skok w długości dnia nastąpi wraz z nadejściem wiosny i przejściem na czas letni. Kalendarzowa wiosna ma swoją stałą datę, ale co z przestawieniem zegarków? W tym roku zmiana czasu nastąpi w nocy z 29 na 30 marca.
Pytanie o przestawienie zegarka o godzinę do przodu lub do tyłu powraca przy każdej zmianie czasu - zarówno z zimowego na letni, jak i z letniego na zimowy. Dla wielu osób trudne jest nawet skojarzenie, w których miesiącach dokonujemy tych zmian.
Mimo że od lat mówi się o rezygnacji ze zmian czasu, wciąż przestawiamy zegarki dwa razy w roku. W marcu 2019 roku wydawało się, że jesteśmy blisko ostatecznego rozwiązania tej kwestii. 26 marca 2019 roku Parlament Europejski podjął decyzję o rezygnacji ze zmian czasu na letni i zimowy, planując wprowadzenie tego rozwiązania dwa lata później.
Jednak minęło już sześć lat, a w marcu 2025 roku nadal musimy przestawiać zegarki. Zgodnie z obowiązującym prawem, zmiana czasu nastąpi w ostatni weekend marca, czyli w nocy z soboty na niedzielę, z 29 na 30 marca.
Obecnie w Polsce nadal obowiązują czas letni i czas zimowy. W ostatnią niedzielę marca, po pięciu miesiącach czasu zimowego, przestawiamy zegarki o godzinę do przodu, z 2:00 na 3:00. Oznacza to, że śpimy o godzinę krócej, ale wieczory stają się jaśniejsze. W ten sposób przechodzimy z czasu zimowego na letni. Siedem miesięcy później, w ostatnią niedzielę października, cofamy zegarki z 3:00 na 2:00, wracając do czasu zimowego.
Czas zimowy trwa od ostatniej niedzieli października do ostatniej niedzieli marca. Warto przypomnieć, że kiedyś, do połowy lat 90. XX wieku, zegarki z czasu letniego na zimowy przestawialiśmy w ostatnią niedzielę września.
Podsumowując, na czas letni przejdziemy w ostatni weekend marca, w nocy z 29 na 30 marca, przestawiając zegarki o godzinę do przodu.
Początkowo wierzono, że zmiana czasu przyniesie korzyści ekonomiczne zarówno w skali makro (dla budżetu państwa i przedsiębiorstw), jak i mikro (dla gospodarstw domowych).
Jednak nigdy nie dokonano pełnego bilansu zysków i strat. Oprócz iluzorycznych korzyści, zmiana czasu wiąże się z realnymi kosztami, w tym trudnymi do oszacowania kosztami związanymi z zakłóceniami organizacyjnymi i wpływem na zdrowie (przystosowanie organizmu do zmian czasowych).
Choć zmiana czasu może mieć pewne zalety, wady są częściej zauważane. Do głównych należą:
- wzmożone ryzyko depresji
- rozregulowanie zegara biologicznego
- rozdrażnienie
- problemy z koncentracją
- negatywny wpływ na zdrowie - zwiększone ryzyko zawału serca w dniu po zmianie czasu
- zmniejszenie produktywności pracowników
Warto przypomnieć, że w ankiecie przeprowadzonej przez Komisję Europejską, aż 95% Polaków opowiedziało się za likwidacją zmian czasu.
Niestety, na to się nie zanosi. Formalnie obowiązuje Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 marca 2022 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022-2026, które przewiduje ostatnią zmianę czasu na noc 25 października 2026.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
siostra_brygida: Napisała postów [48117], status [VIP]
Ile to już lat piszą, mówią o tej rezygnacji z zmiany czasu, a efekty żadne...