- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 3517
- Dodano: 2025-04-05 / 18:00
- Komentarzy: 7
Będzie likwidacja abonamentu RTV. Trwają prace w rządzie
Obowiązek opłacania abonamentu RTV ma zostać zniesiony. Rząd planuje, że finansowanie mediów publicznych zostanie w całości przejęte przez budżet państwa, co oznacza oszczędność dla gospodarstw domowych rzędu ponad 300 zł rocznie.
Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli rządu oraz sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, obowiązek opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego ma zniknąć. Prace nad odpowiednią ustawą są na zaawansowanym etapie, a nowe przepisy mogłyby wejść w życie najwcześniej w 2026 roku.
Finansowanie nadawców publicznych - Telewizji Polskiej, Polskiego Radia oraz regionalnych rozgłośni - ma być zagwarantowane w budżecie państwa. Planowany mechanizm ma zapewnić stabilność poprzez określenie minimalnego poziomu wydatków na media publiczne na poziomie 0,09 proc. PKB.
- Finansowanie mediów publicznych będzie zadaniem państwa - potwierdził Wojciech Król, członek sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz przewodniczący Rady Mediów Narodowych, w rozmowie z Interią Biznes.
Według Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zmiana ta wpisuje się w realizację założeń Europejskiego Aktu o Wolności Mediów, który kładzie nacisk na przejrzystość oraz niezależność finansową nadawców publicznych.
Etap konsultacji środowiskowych został zakończony, a projekt ustawy został już zaakceptowany przez kierownictwo resortu kultury. - Po akceptacji projektu przez kierownictwo MKiDN zostanie on przekazany do KPRM wraz z wnioskiem o wpis do Wykazu Prac Legislacyjnych Rady Ministrów. Po uzyskaniu wpisu przeprowadzimy konsultacje społeczne i uzyskamy opinie ministerstw - poinformował resort.
Zniesienie abonamentu RTV ma również zakończyć wieloletnie kontrowersje wokół tej opłaty. Rząd liczy, że nowy system finansowania przyniesie nie tylko oszczędności dla obywateli, ale też większą stabilność dla mediów publicznych. Dotychczasowy model był krytykowany m.in. za niską ściągalność opłat i trudności w egzekwowaniu należności.
Ostateczny kształt przepisów i dokładny termin ich wejścia w życie zależą od dalszego przebiegu procesu legislacyjnego. Resort kultury szacuje, że zakończenie prac i uchwalenie ustawy mogą nastąpić jeszcze w 2025 roku, a nowy system zacząłby obowiązywać od roku 2026.
Źródło: Interia
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
ombre: Napisał postów [20366], status [VIP]
Dowalą gdzie indziej. Rząd nie znosi podatków ot tak sobie na pewno mają plan na wydojenie suwerena.