- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 2082
- Dodano: 2025-03-31 / 16:45
- Komentarzy: 0
W Opolu rusza ogólnopolski projekt badań nad miażdżycą. Cel: zmniejszyć liczbę zgonów
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu z partnerami rozpoczyna pięcioletni projekt badawczy dotyczący zapobiegania chorobom sercowo-naczyniowym. W badaniach udział weźmie 1500 pacjentów z rozpoznaną miażdżycą.
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu, wspólnie z Uniwersytetem Opolskim, Polskim Towarzystwem Lipidologicznym i Fundacją "To się Leczy", realizuje projekt naukowo-medyczny, którego efektem ma być stworzenie nowych zaleceń dla lekarzy wielu specjalizacji w zakresie zapobiegania i leczenia chorób układu sercowo-naczyniowego. Projekt nosi nazwę "WygrajMY z miażdżycą" i ma na celu poprawę rokowań pacjentów oraz zmniejszenie śmiertelności związanej z chorobami serca, mózgu i naczyń obwodowych.
W ramach programu przebadanych zostanie 1500 pacjentów z rozpoznaną miażdżycą w jednym z trzech obszarów naczyniowych: sercu, mózgu lub kończynach dolnych. Każdy uczestnik przejdzie szczegółową diagnostykę i otrzyma indywidualne zalecenia dotyczące dalszego leczenia oraz profilaktyki. Diagnostyka i konsultacje będą prowadzone w Opolu przez dwa lata, a cały projekt potrwa pięć lat.
Miażdżyca to choroba przewlekła, rozwijająca się często bezobjawowo, która może prowadzić do groźnych powikłań - zawałów, udarów, amputacji, a nawet nagłych zgonów. Problemem jest zwłaszcza miażdżyca rozwijająca się równolegle w kilku obszarach ciała, tzw. miażdżyca wielołożyskowa. Wczesne wykrycie takiego procesu chorobowego ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania poważnym incydentom zdrowotnym.
Projekt nosi oficjalną nazwę: "Wpływ interwencji profilaktyczno-diagnostycznej w grupie pacjentów bardzo wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego na prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych zdarzeń sercowo-naczyniowych i wielochorobowości związanej z miażdżycą" (CV-IMP). Finansowany jest przez Agencję Badań Medycznych z budżetu państwa, a jego wartość to blisko 18 mln zł. W krajowym rankingu projektów medycznych zajął 2. miejsce.
W realizację przedsięwzięcia zaangażowani są eksperci z wielu dziedzin: kardiologii, neurologii, chirurgii naczyniowej, medycyny rodzinnej, chorób wewnętrznych, diagnostyki laboratoryjnej, ale również informatycy, biolodzy, statystycy oraz koordynatorzy badań klinicznych.
Oprócz poprawy leczenia indywidualnego celem projektu jest również ograniczenie kosztów ponoszonych przez system ochrony zdrowia oraz stworzenie standardów profilaktyki i podniesienie świadomości społecznej na temat chorób sercowo-naczyniowych - jednej z głównych przyczyn zgonów w Polsce.
Zdjęcie (1/22)
(Fot.Mat.prasowe )
Następne
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.