Jednym z kluczowych atutów tej metody jest zastosowanie specjalistycznej pompy ssącej, która umożliwia usunięcie rozkruszonego kamienia. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu jest jednym z nielicznych ośrodków w Polsce, który dysponuje takim urządzeniem. Dzięki temu lekarze mogą skutecznie i precyzyjnie usuwać kamienie nerkowe, minimalizując ryzyko dalszych komplikacji.
- Podczas zabiegu miniPCNL, dostajemy się do nerki przez niewielkie nacięcie w okolicy lędźwiowej, używając nefroskopu. Następnie za pomocą lasera rozbijamy kamień, a dzięki zastosowaniu pompy ssącej usuwamy rozkruszone fragmenty. Tego typu zabiegi wykonujemy w kilku ośrodkach w Polsce, a nasza jednostka należy do wąskiego grona placówek, które dysponują pompą ssącą - tłumaczy lek. rezydent Jakub Hobot z Oddziału Urologii i Kliniki Urologii USK w Opolu.
Ostatni przypadek, w którym zastosowano tę nowoczesną metodę, dotyczył pacjentki z odlewowym złogiem w miedniczce nerkowej oraz masywnym kamieniem w pęcherzu moczowym, który odłożył się na cewniku DJ, zaimplantowanym kilka lat temu. Pacjentka zgłosiła się na Szpitalny Oddział Ratunkowy z silnymi bólami podbrzusza i okolicy lędźwiowej, które początkowo wskazywały na kolkę nerkową. Badanie tomograficzne umożliwiło dokładną ocenę złogów i zaplanowanie leczenia.
- Zdecydowaliśmy się przeprowadzić równocześnie dwa zabiegi: cystolitotrypsję, czyli endoskopowe usuwanie złogu w pęcherzu moczowym, oraz małoinwazyjną metodę przezskórną (mini-PCNL), dzięki której udało się usunąć odlewowy kamień w nerce - dodaje dr Hobot.
Specjaliści podkreślają, że kamienie nerkowe mogą powstawać z różnych przyczyn, w tym z powodu małej ilości wypijanych płynów, nadmiernego spożycia słodkich napojów, diety bogatej w produkty mięsne, jak również predyspozycji genetycznych i częstych infekcji układu moczowego.
Małoinwazyjna metoda litotrypsji wykorzystywana przez urologów w Opolu sprawdziła się także w leczeniu zwężeń moczowodów oraz usuwaniu guzów miedniczki nerkowej, w tym przypadkach, gdy pacjent posiada jedyną, funkcjonującą nerkę.
Zespół, który wykonał zabieg, składał się z lekarzy rezydentów Jakuba Hobota, Marka Olesza i Piotra Szyszki, oraz pielęgniarek Urszuli Prokop i Bartosza Kotwy, którzy czuwali nad bezpieczeństwem i komfortem pacjenta przez cały czas trwania procedury.
Metoda miniPCNL to przykład nowoczesnego podejścia w leczeniu kamieni nerkowych, które znacząco poprawia komfort pacjentów, redukując czas rekonwalescencji i ryzyko powikłań. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu staje się liderem w tej dziedzinie, oferując mieszkańcom regionu najnowocześniejsze rozwiązania medyczne.
Zdjęcie (1/5)
(Podwójny zabieg urologiczny rozkruszania kamieni/Fot. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu)