- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 1288
- Dodano: 2025-04-12 / 21:55
- Komentarzy: 1
Kosmiczny gość nad Opolszczyzną? Meteoryt mógł spaść w okolicach Tułowic
Fragment meteorytu, który rozświetlił niebo nad południową Polską 27 marca, mógł spaść w pobliżu Opola - informuje sieć obserwacyjna Skytinel. Poszukiwacze skupiają się na terenie w okolicach Tułowic.
Wieczorem 27 marca, około godziny 23.30, niebo nad południową Polską przecięła jasna smuga. Towarzyszyły jej rozbłyski, a zjawisko zauważyli mieszkańcy wielu regionów. Jak podaje sieć Skytinel, był to bolid - wyjątkowo jasny meteor, który wchodzi w atmosferę ziemską z dużą prędkością.
Według przeprowadzonych analiz i symulacji komputerowych, bolid ten rozpadł się na kilka części. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że jeden z większych fragmentów meteorytu - o masie od 75 do 100 gramów - przetrwał upadek i spadł w okolicach Tułowic w powiecie opolskim.
Wąski obszar poszukiwań
- Obiekt wszedł w atmosferę pod stosunkowo stromym kątem, a fragmentacja rozpoczęła się na wysokości około 40 km - wyjaśnia Mateusz Żmija ze Skytinel. Główna masa przemieszczała się jeszcze przez kilka kilometrów i była widoczna poniżej 30 km nad ziemią, co daje realną szansę na jej odnalezienie.
Symulacje sugerują, że choć możliwych jest kilka małych fragmentów o masie do 15 gramów, to największe szanse na sukces mają osoby, które skoncentrują się na poszukiwaniu głównej części meteorytu.
Jak podają specjaliści, meteoryt przed wejściem w ziemską atmosferę obiegał Słońce po eliptycznej orbicie co 2,5 roku. To charakterystyczna cecha obiektów pochodzących z pasa planetoid między Marsem a Jowiszem. - Była to skała wyjątkowo delikatna i krucha, co potwierdza jej rozpad przy stosunkowo niewielkim ciśnieniu dynamicznym - dodaje Żmija.
Skład chemiczny i typ meteorytu pozostają na razie nieznane. Będzie można je określić dopiero po odnalezieniu choćby niewielkiego fragmentu kosmicznego ciała.
Zainteresowanie wśród poszukiwaczy rośnie - część z nich już rozpoczęła przeszukiwanie pól i lasów w okolicach Tułowic. Eksperci przypominają, że przy poszukiwaniach meteorytów warto stosować wykrywacze metali, choć nie każdy typ skały meteorytowej reaguje na magnes.
Źródło:TvnMeteo
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Gaz: Napisał postów [5761], status [VIP]
Jade poszukać tych kamyczków.