• Autor: Woytazz
    • Wyświetleń: 1106
    • Dodano: 2025-04-22 / 09:20
    • Komentarzy: 0

    Wśród kandydatów na nowego Papieża mamy aż czterech polskich kardynałów

    (Fot. Archidiecezja Warszawska)

    Wobec ogłoszenia sede vacante po śmierci Ojca Świętego, Kościół katolicki przygotowuje się do kolejnego konklawe. W gronie 138 kardynałów uprawnionych do wyboru nowego papieża znajduje się czterech Polaków: kard. Stanisław Ryłko, kard. Kazimierz Nycz, kard. Konrad Krajewski oraz kard. Grzegorz Ryś.

    Pogrzeb papieża odbędzie się między 25 a 27 kwietnia, a jako najbardziej prawdopodobny termin uroczystości wskazywana jest sobota, 26 kwietnia. Tymczasem konklawe - według nieoficjalnych źródeł - planowane jest między 5 a 10 maja.

    Zgodnie z konstytucją apostolską Romano Pontifici eligendo, uchwaloną przez papieża Pawła VI w 1975 roku, w konklawe mogą uczestniczyć wyłącznie kardynałowie, którzy nie ukończyli 80. roku życia. Spośród 252 żyjących kardynałów, 138 posiada obecnie czynne prawo wyboru nowego papieża. Wśród nich znajduje się czterech hierarchów z Polski.

    Polska posiada pięciu kardynałów, jednak 85-letni kard. Stanisław Dziwisz - dawny sekretarz papieża Jana Pawła II - z racji wieku nie może już uczestniczyć w wyborze papieża. Jego młodsi współbracia w godności - Ryłko, Nycz, Krajewski i Ryś - będą mieli prawo głosu, choć sytuacja ta zmieni się już 4 lipca, kiedy to kard. Stanisław Ryłko ukończy 80 lat.

    Przybliżmy w kilku zdaniach sylwetki polskich kardynałów-elektorów:

    Kard. Stanisław Ryłko - obecnie pracujący w Watykanie, był wieloletnim prefektem Papieskiej Rady ds. Świeckich. Biret kardynalski otrzymał w 2007 roku z rąk papieża Benedykta XVI.

    Kard. Kazimierz Nycz - były metropolita warszawski, kardynał od 2010 roku, również kreowany przez Benedykta XVI. W przeszłości związany z Kongregacją ds. Duchowieństwa oraz Papieską Radą Kultury.

    Kard. Konrad Krajewski - od lat pełni funkcję papieskiego jałmużnika. Kardynałem został mianowany w 2018 roku przez papieża Franciszka. Obecnie jest prefektem Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia - jednej z kluczowych instytucji w ramach zreformowanej Kurii Rzymskiej.

    Kard. Grzegorz Ryś - najmłodszy z polskich kardynałów, metropolita łódzki. Nominację kardynalską otrzymał we wrześniu 2023 r. z rąk Franciszka, który wcześniej powierzył mu również funkcję członka Dykasterii ds. Kultu Bożego i uczestnika synodu o synodalności.

    Nowy papież zostanie wybrany przez zgromadzonych w Watykanie kardynałów elektorów większością dwóch trzecich głosów. Choć nazwiska potencjalnych kandydatów nie są ujawniane, watykańskie kręgi od dawna spekulują na temat możliwych kierunków, w jakich może pójść wybór.

    Dla Polski to kolejna chwila intensywnego uczestnictwa w życiu Kościoła powszechnego - udział aż czterech hierarchów w wyborze nowego papieża świadczy o silnej pozycji polskiego episkopatu na arenie międzynarodowej.


    Źródło: PAP
    reklama

    Wydarzenia pod patronatem portalu

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    ,
    reklama

    Najczęściej czytane

    Powiązane materiały

    Polub nas!

    Chmura tagów

    Ogłoszenia