• Autor: Woytazz
    • Wyświetleń: 402
    • Dodano: 2025-04-24 / 11:31
    • Komentarzy: 1

    Ewa Demarczyk z własnym pomnikiem w Opolu. Oficjalne odsłonięcie podczas KFPP

    Opole, nazywane nie bez powodu Stolicą Polskiej Piosenki, już wkrótce wzbogaci się o kolejny pomnik poświęcony ikonie polskiej sceny muzycznej. Ewa Demarczyk, niezapomniana artystka, która zdobyła nagrodę na pierwszym Festiwalu Polskiej Piosenki w 1963 roku, zostanie uhonorowana rzeźbą z brązu. Odsłonięcie pomnika planowane jest podczas tegorocznej edycji festiwalu, co będzie symbolicznym nawiązaniem do jej historycznego występu sprzed ponad sześciu dekad.

    Rzeźba powstaje w opolskiej Artystycznej Odlewni ART ODLEW prowadzonej przez rodzinę Halupczoków, a jej autorem jest prof. Marian Molenda - ceniony artysta i rzeźbiarz. Pomnik będzie miał około dwóch metrów wysokości i stanie w malowniczej przestrzeni przy Stawku Zamkowym i multimedialnej fontannie, nieopodal słynnego Amfiteatru Tysiąclecia.

    - Razem z Łukaszem Śmierciakiem odwiedziliśmy pracownię prof. Molendy, by na własne oczy zobaczyć postępy prac. Efekt robi ogromne wrażenie - relacjonuje Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola, który za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformował o inicjatywie.

    Projekt upamiętnienia Ewy Demarczyk to kontynuacja działań, które przez lata prowadził prof. Stanisław Nicieja, były rektor Uniwersytetu Opolskiego, inicjator stworzenia Skweru Artystów na Wzgórzu Uniwersyteckim. Dzięki jego staraniom w przestrzeni miejskiej pojawiły się już rzeźby m.in. Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego czy członków Kabaretu Starszych Panów.

    - Chciałbym serdecznie podziękować profesorowi Nicieji za inspirację i wsparcie, nie tylko dla tej inicjatywy, ale i dla wielu innych projektów, które wzbogaciły tożsamość kulturalną Opola - dodał Wiśniewski.

    Pomnik Ewy Demarczyk ma nie tylko oddać hołd jej niezwykłemu dorobkowi artystycznemu, ale również umocnić markę miasta jako niekwestionowanej Stolicy Polskiej Piosenki. W połączeniu z działalnością Muzeum Polskiej Piosenki, opolskie ulice i place coraz silniej opowiadają historię polskiej muzyki - historii, której Ewa Demarczyk była jedną z najpiękniejszych i najbardziej tajemniczych bohaterek.

    Zdjęcie (1/7)

    (Ewa Demarczyk/Fot. Arkadiusz Wiśniewski)

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2025-04-24 14:05:24 [192.168.32.*] id:1681103  
    siostra_brygida: Napisała postów [48132], status [VIP] Reputacja
    Moja ulubiona a nie jakieś tam Maryle czy Beatki spod Lublina...

    Nick:
    Treść:
    ,
    reklama

    Najczęściej czytane

    Powiązane materiały

    Polub nas!

    Chmura tagów

    Ogłoszenia