• Autor: Woytazz
    • Wyświetleń: 517
    • Dodano: 2025-04-24 / 13:04
    • Komentarzy: 0

    Śnięcie ryb w Odrze i kanale Gliwickim. Służby reagują, potwierdzono obecność wirusa

    (Fot. Archiwum)

    W województwie opolskim trwa intensywny monitoring sytuacji związanej ze śnięciem ryb w rzece Odrze i kanale Gliwickim. Jak poinformowała Kinga Tokarz, rzecznik prasowy Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego, służby działają w trybie podwyższonej gotowości, a wyniki badań laboratoryjnych wskazują na wirus jako główną przyczynę zjawiska.

    Pierwsze przypadki masowego śnięcia ryb odnotowano 8 kwietnia 2025 roku w kanale Gliwickim, a kolejne 14 kwietnia - w Odrze. Do dziś z obu akwenów wyłowiono łącznie ponad 1,5 tony martwych ryb - 489,4 kg z kanału Gliwickiego oraz 1110 kg z Odry.

    W celu ustalenia przyczyn, 16 kwietnia przeprowadzono odłów kilkunastu ryb, które trafiły do analizy w Państwowym Instytucie Weterynarii w Puławach. Wyniki badań opublikowane 22 kwietnia potwierdziły obecność wirusa Cyprinid herpesvirus 2 (CyHV-2), który powoduje martwicę układu krwionośnego i charakteryzuje się wysoką śmiertelnością wśród ryb, szczególnie z rodziny karpiowatych.

    Podczas posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które odbyło się 17 kwietnia pod przewodnictwem wicewojewody Sławomira Gradzika, ustalono działania związane z dalszym monitoringiem i ewentualną interwencją w przypadku nasilonych przypadków śnięcia ryb. Służby sanitarne, weterynaryjne i środowiskowe pozostają w gotowości.

    Ważną informacją jest fakt, że - jak podaje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska - jakość wody nie odbiega od przyjętych norm. Nie stwierdzono również obecności tzw. złotej algi, która w przeszłości była przyczyną katastrofy ekologicznej w Odrze.

    - 22 i 23 kwietnia odbyły się kolejne konsultacje i spotkania zespołu kryzysowego, podczas których zaplanowano dalsze odłowy ryb w celu pogłębienia analiz i monitorowania rozprzestrzeniania się wirusa - przekazała Tokarz.

    Na dzień 24 kwietnia 2025 roku, godz. 10:00, nie planuje się wprowadzenia zakazu korzystania z wód rzeki Odry i kanału Gliwickiego. Jednakże władze apelują do mieszkańców o bieżące śledzenie komunikatów i zachowanie ostrożności.

    - Każdego dnia, pod nadzorem Wojewody Opolskiego, podejmowane są wszelkie działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa środowiskowego i zdrowia publicznego - zapewnia Opolski Urząd Wojewódzki.

    Sytuacja jest monitorowana na bieżąco, a współpraca między instytucjami krajowymi i lokalnymi ma kluczowe znaczenie dla opanowania skutków potencjalnego zagrożenia ekologicznego.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    ,
    reklama

    Najczęściej czytane

    Powiązane materiały

    Polub nas!

    Chmura tagów

    Ogłoszenia