Od lewej: Mateusz, Tobiasz, Dawid i Damian. Egzamin z matematyki skończyli grubo przed czasem. (Fot: Dżacheć)
Wielu z nich część na podstawową egzaminu nie potrzebowało pełnego czasu, przewidzianego przez Centralną Komisję Egzaminacyjna. Grupa uczniów z klasy IV m salę egzaminacyjną opuściła kilka minut po godzinie 11:00.
- Nie ma co siedzieć, patrzeć w arkusz i się zamartwiać, albo co gorsze liczyć coś jeszcze raz, wtedy tylko można się pomylić – wyjaśnia Damian Mainka. - Próbna matura z matematyki poszła mi bardzo dobrze, więc i o tą jestem spokojny – dodaje Dawid Kalka. - Stresu trochę było, wziąłem aż 5 długopisów - przyznaje Mateusz Łukasiewicz.
Maturzyści zgodnie podkreślają, że zadania matematyczne były zróżnicowane, ale najwięcej z nich wymagało znajomości funkcji i rachunku prawdopodobieństwa. - Szczególnie trudne były zadania zamknięte i te gdzie trzeba było wyprowadzać wzory. Ja rachunki robiłem bez tego i mogę stracić kilka punktów – wyjaśnia Tobiasz Mientus. - Myślę że najłatwiejsze były zadania na wyliczanie procentów i te z geometrii – dodaje. - No chyba poza ostatnim, którego nie tknąłem – wtrąca Damian Mainka.
Zdania na temat obowiązku zdawania matematyki na maturze są wśród uczniów podzielone. - Zdawałbym ten przedmiot i bez przymusu, bo wybieram się na Politechnikę Opolską studiować automatykę i budowę maszyn, dla mnie problemu przymusu nie ma – mówi Mateusz Łukasiewicz. - Zdać i zapomnieć, nie wiążę z matematyką swojej przyszłości i chętnie bym ten przedmiot ominął – Tobiasz Mientus.
95 procent – tylu uczniów popularnego „mechaniczniaka” zdało obowiązkową maturę w ubiegłym roku. - Nie ma co ukrywać, że jest to w naszej szkole wiodący przedmiot, zwłaszcza jeśli chodzi o klasy z kierunkami inżynierskimi – mówi Bogusław Januszko, dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych w Opolu. - Dla techników czy mechatroników matematyka to podstawowy element wykształcenia, bez tego na studia o podobnych kierunkach ani rusz – dodaje dyrektor. W 2010 roku rozszerzoną matmę na maturze w ZSM wybrało 14 ze 140 uczniów. - Te proporcje zostały zachowane podczas tegorocznego egzaminu, na 120 podchodzących 12 zdaje poziom rozszerzony – mówi Januszko.
Zobacz arkusz podstawowy z matury z matematyki 2011 - kliknij !
Bogdan1204: Napisał postów [1402], status [zrobił/a karierę]
no jeszcze jezyk jakis