- Autor: Mat
- Wyświetleń: 10166
- Dodano: 2011-05-21 / 16:13
- Komentarzy: 362
Prezydent RP: - Ta ziemia potrzebuje wspólnego działania jej mieszkańców
Bronisław Komorowski podczas przemówienia przy pomniku Czynu Powstańczego.
Na sobotnie obchody Ewa Urbańczyk zabrała 8 letnią córkę.
Zygfryd Filusz bacznie przyglądał się obchodom. Przebieg powstania zna z opowieści dziadka.
Prezydent Bronisław Komorowski wziął dzisiaj udział w obchodach 90 rocznicy III Powstania Śląskiego, które odbyły się na Górze Świętej Anny. Oprócz otwarcia muzeum i uczestnictwa we mszy świętej w bazylice, prezydent złożył też wieniec przy pomniku Czynu Powstańczego. Uroczystości zgromadziły setki Opolan.
Ewa Urbańczyk z Podłęża Szlacheckiego koło Olesna na Górę św. Anny zabrała w sobotę swoją 8-letnią córkę, Aleksandrę. - Uważam, że to bardzo ważne, aby od najmłodszych lat oswajać dziecko z duchem patriotyzmu – mówi kobieta. - Wiadomo, że teraz wielu rzeczy nie rozumie, ale ma już do czynienia z pewnymi wartościami, liczę że kiedyś do nich chętnie powróci – podkreśla.
Z kolei Zygfryd Filusz, mieszkaniec Straduni położonej niedaleko Góry Św. Anny sobotnim uroczystościom przyglądał się wyjątkowo uważnie. - Bardzo interesowała mnie rekonstrukcja tych wydarzeń, a także to, co zostanie powiedziane podczas obchodów – mówi. - Mam ponad 70 lat i o powstaniu opowiadał mi dziadek, nie wszystko o czym się mówi pasuje do tego opisu – zaznacza mężczyzna. Na Górę Św. Anny chciał zabrać ze sobą wnuki i syna. - Ale to już nie to pokolenie, nie byli zainteresowani – mówi rozczarowany.
Prezydent Bronisław Komorowski, na miejsce uroczystości przybył przed godziną 11:00. Najpierw dokonał symbolicznego otwarcia wystawy w Muzeum Czynu Powstańczego, a następnie udał się do bazyliki Świętej Anny na mszę. Po niej wraz z barwnym orszakiem przemaszerował pod pomnik Czynu Powstańczego. Inscenizację wyglądu wojsk powstańczych przygotował teatr EkoStudio z Opola wraz z ponad setką uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych. - Chcemy w ten sposób oddać hołd tym którzy walczyli o wolność. Łatwo nie mieli, wystarczy spojrzeć na nasze stroje - niektórzy wcale nie mieli umundurowania – mówi Tomasz Witek, jeden z uczniów.
Kolejna część uroczystości pod pomnikiem rozpoczęła się po godzinie 13. Serię przemówień rozpoczął prezydent Rzeczpospolitej Polskiej.
- Ta ziemia potrzebuje wspólnego działania jej mieszkańców, nie pora teraz na powroty do konfliktów – mówił Bronisław Komorowski. - Trzeba o tym pamiętać zwłaszcza dzisiaj, kiedy partyjno - polityczne namiętności i polityczne kalkulacje doprowadziły do wypowiedzi przeciwstawiających śląskość - polskości, kiedy padły złe i szkodliwe słowa boleśnie raniące wielu Ślązaków, zwłaszcza potomków powstańców śląskich. Przecież wtedy, 90 lat temu wszyscy byliśmy solidarni ze Śląskiem i dzisiaj Ślązakom należy się nasza solidarność, należy się szacunek dla śląskiej drogi ku Polsce, dla roli i miejsca Śląska także we współczesnej Polsce – podkreślał prezydent.
Podczas uroczystości doszło także do organizacyjnego zgrzytu. Mimo posiadanych akredytacji, część fotoreporterów mediów regionalnych, w tym z naszej redakcji, nie mogło wejść do Muzeum Czynu Powstańczego oraz Bazyliki Świętej Anny, kiedy przebywał w nich prezydent.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Gaz: Napisał postów [5648], status [VIP]
Szkoda ,że nie dostał jajkiem w czoło,