- Chcemy przypomnieć wszystkim mieszkańcom Opolszczyzny o wielkiej potrzebie oddawania krwi. Okres letni to czas, w którym odnotowuje się znaczny spadek zapasów krwi, co przekłada się na problemy z zaopatrzeniem szpitali – mówi Monika Feret, pracownica opolskiego RCKiK.
Aby zostać krwiodawcą trzeba być pełnoletnim. Wystarczy przyjść do punktu pobierania krwi z dokumentem tożsamości i wypełnić formularz. Następnie odbywają się badania lekarskie oraz laboratoryjne decydujące o zakwalifikowaniu się do oddania krwi. Pamiętajmy o tym, by przed zabiegiem zjeść lekkie śniadanie, oraz nie spożywać alkoholu.
- Trzeba się podzielić tym, co człowiek ma – mówi Roman Pogrzeba, honorowy dawca krwi. - Od 12 lat, co dwa miesiące oddaję krew. Zabieg jest bezbolesny, trwa około 15 minut i nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Tak mało trzeba zrobić by uratować komuś życie – dodaje.
Każdy krwiodawca po zabiegu dostaje paczkę czekolad oraz upominek z logo RCKiK. Można się także ubiegać o zwolnienie z pracy w dniu oddawania krwi, jeżeli pracodawca takie zwolnienia honoruje.
Miejsca pobrań krwi w woj. opolskim:
Opole ul. Kośnego 55; tel. 77 441 06 00
Brzeg ul. Mossora 1; tel. 77 444 65 73
Kędzierzyn-Koźle ul. Koszykowa 5B; tel. 77 484 96 94
Kluczbork ul. Katowicka 26; tel. 77 447 15 15
Nysa ul. Piłsudskiego 47; tel. 77 433 24 43
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu ogłosiło konkurs dla dawców krwi, w którym do wygrania jest 6 dwuosobowych weekendowych wycieczek. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.rckik-opole.com.pl
lori123: Napisała postów [2], status [żółtodziób]
wie ktoś czy można oddać krew jesli choruje sie ma cukrzyce?