- Autor: Mat
- Wyświetleń: 5042
- Dodano: 2011-09-24 / 06:37
- Komentarzy: 9
Opole na mapie alternatywnej
Seweryn Ptak (z lewej) i Bartosz Paliga, autorzy Alternatywnej Mapy Opola.(Fot: Dżacheć)
Alternatywna Mapa Opola część 1.
Seweryn Ptak i Bartosz Paliga działający w stowarzyszeniu „Opolski Projektor Animacji Kulturalnych„ od kilku miesięcy gromadzili informacje potrzebne do przygotowania mapy Opola. Nie chodzi jednak o zwykłe odwzorowanie najważniejszych punktów miasta na papierze, ale o wskazanie miejsc, zdaniem samych mieszkańców, najważniejszych i wartych odwiedzenia.
Pomysłodawcy kilka miesięcy temu założyli tzw. fanpage na portalu społecznościowym Facebook, przy pomocy którego przeprowadzali ankiety na temat miejsc w Opolu, które warto zobaczyć.
- Kategorii było kilka, począwszy od miejsc kulturalnych, przez punkty gastronomiczne, po akweny wodne czy miejsca pokazywane turystom – wylicza Bartosz Paliga. - Aktywność internautów rozkładała się z różnym skutkiem, w sprawie gastronomii dostaliśmy na przykład ponad 2800 głosów, z kolei kwestie kulturalne czy wspomniane akweny cieszyły się słabym zainteresowaniem i chęcią wyrażenia opinii – dodaje Paliga.
Po zgromadzeniu danych przyszła pora na wybór punktów, które znajdą się na mapie. W ostatecznej wersji jest ich 69. - Muszę przyznać, że to spory kompromis. Z jednej strony kierowaliśmy się tym na co wskazywali ankietowani, ale z drugiej staraliśmy się nie pominąć niektórych sztandarowych miejsc dla Opola – podkreśla Seweryn Ptak. W efekcie na mapie zostały co prawda oznaczone Opolska Wenecja i Rynek, ale nie ma już np. Wieży Piastowskiej. - Jeśli ktoś prześledzi jakie miejsca godne zobaczenia w Opolu wskazywano, to znajdzie choćby propozycję podwórek, więc takie opcje odrzucaliśmy, z kolei w kwestii gastronomii bardzo dużo osób wskazało punkty przy dworcu PKP, więc znalazły się one obok restauracji czy kawiarni – wyjaśnia.
Na mapie nie brakuje też elementów humorystycznych. W Odrze pływają rekiny a przy ulicy Barlickiego nie znajdziemy stawu tylko „staff”. - Nasza mapa skierowana jest głównie do studentów którzy przyjeżdżają do Opola i zaczynają poznawać miasto. Liczymy że dzięki tej mapie uda im się trafić w ciekawe miejsca – mówi Paliga. - Nie mogło na niej zabraknąć elementów humorystycznych, w tej pierwszej wersji nie chcieliśmy z tym zbytnio przesadzić, ale następna edycja może być zdecydowanie bardziej alternatywna – wtrąca Ptak.
Autorzy mapy przygotowali jej nakład w wysokości 12 tysięcy egzemplarzy, które będzie można zabrać za darmo m.in. z ratusza, miejskiej informacji turystycznej a także z wybranych punktów oznaczonych na mapie. Kilka egzemplarzy trafi też do Wrocławia. Koszt całego projektu to 8 tysięcy złotych, z czego 5 tys. dołożył urząd miasta a pozostałą kwotę pomysłodawcy mapy zebrali od prywatnych sponsorów. Wersję elektroniczną mapy w języku angielskim i niemieckim można pobrać ze strony www.opak.org.pl.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
tym1: Napisał postów [1], status [żółtodziób]
test