- Autor: Mat
- Wyświetleń: 6687
- Dodano: 2011-10-19 / 07:47
- Komentarzy: 33
OSTO czyli Opole mocno internetowe
Mapa trasy światłowodu w ramach OSTO.
Opolski ratusz zaprezentował we wtorek szczegółowy harmonogram prac i zastosowanie Optycznego Systemu Teleinformatycznego Opola (w skrócie OSTO), który ma zacząć działać w mieście do końca 2013 roku. Przedsięwzięcie zakłada powstanie zamkniętej sieci połączonej światłowodem, która obejmie około 100 instytucji na terenie miasta. Między innymi do szkół, szpitali, komisariatów policji czy jednostek straży pożarnej popłynie internet o prędkości 1GB/s (1000 Mb/s). A to tylko podstawowe zadanie wynikające z projektu.
Koncepcja przygotowania OSTO w ratuszu pojawiła się po raz pierwszy w 2004 roku. Opracowano projekt inwestycji, uzyskano pozwolenia a rok później złożono wniosek o unijne dofinansowanie. To jednak okazało się zbyt małe i od 2007 roku całe przedsięwzięcie zostało w powijakach. Wykonano jedynie minimalny zakres prac. - Ale o OSTO nikt w ratuszu nie zapomniał, w październiku 2010 roku udało się pozyskać dofinansowanie inwestycji w wysokości 85 procent z ogólnej kwoty 16 milionów złotych i ruszyliśmy do pracy – mówi Jarosław Starszak, naczelnik wydziału informatyki opolskiego ratusza. - Do sieci zostanie podłączonych sto instytucji z czego połowa podlega miastu – dodaje.
Podstawowym celem budowy OSTO jest walka z tzw. wykluczeniem cyfrowym. Po światłowodzie, którego w ramach budowy sieci położonych zostanie 40 kilometrów (20 km pod ziemią i 20km przyłączy oraz instalacji w budynkach – przyp. red.), popłynie internet o prędkości 1GB/S. - To podstawowa funkcja tej sieci, przy jej pomocy można chociażby obsługiwać miejski monitoring, sterować sygnalizacją świetlną – wymienia Starszak. - O wykorzystaniu możliwości OSTO będą decydować podłączone do sieci instytucje, szpitale mogą na przykład udostępniać pacjentom dane medyczne – dodaje.
Co ważne, Optyczny System Teleinformatyczny Opola nie jest skierowany do indywidualnych odbiorców internetu, ale do klientów instytucji które zostaną do niego podłączone. Sama sieć nie może być bowiem konkurencyjna wobec komercyjnych usług. - Projekt był badany pod tym kątem, zależała od tego wysokość dofinansowania, te konkurencyjne projekty mogły uzyskać maksymalnie 50 procent – wyjaśnia Jarosław Starszak. - Jednak zgodnie z przepisami, po upływie 5 lat od uruchomienia sieci, będzie można wykorzystywać ją komercyjnie – zaznacza.
Innym obostrzeniem projektu, jest brak możliwości budowania tzw. hot spotów, dających możliwość bezprzewodowego dostępu do internetu. Wykorzystywana w OSTO może być tylko już istniejąca infrastruktura. Z kolei kontrola treści jakie będą dostępne za pośrednictwem sieci będzie należeć do instytucji, a nie do ratusza. Podobnie ma się sprawa bezpieczeństwa danych będących w obiegu sieci. - Zrobimy wkrótce rozpoznanie w kadrach informatycznych zarówno ratusza jak i instytucji podległych, to pozwoli ocenić czy obsługę sieci w tym zakresie udźwigniemy sami, czy będziemy się posiłkować zewnętrzną firmą – przyznaje naczelnik Wydziału Informatyki UM w Opolu. - Sam koszt utrzymania infrastruktury, przeglądów technicznych to na początek około 60 tysięcy złotych rocznie, może on ulec zmianie w zależności od poszerzania funkcji OSTO – podsumowuje Jarosław Straszak.
Montaż światłowodu pod ziemią ma się zakończyć w 2012 roku. Do końca 2013 roku mają powstać przyłącza do konkretnych instytucji i montaż urządzeń pozwalających na korzystanie z sieci (bądź podłączenie do istniejącej infrastruktury – przyp.red.). Zanim OSTO zostanie uruchomione w instytucjach podległych miastu przeprowadzone zostaną szkolenia na temat obsługi i korzystania z sieci.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
michiu: Napisał postów [23], status [nowy]
1GB/s=1024MB/s, a więc 1GB/s=8192Mb/s