Rektorzy uczelni wyższych z Opola obecni podczas sesji rady miasta. Pierwsza z prawej prof. Krystyna Czaja, rektor Uniwersytetu Opolskiego.(Fot: Dżacheć)
Prof. Jerzy Skubis, rektor Politechniki Opolskiej oczekiwania swojej uczelni wobec miasta sformułował w 5 głównych punktach. Znalazły się w nich potrzeby szerokiej reklamy potencjału akademickiego Opola, wprowadzenie ulg i usprawnień dla studentów w miejskich transporcie i konieczność badania rynku pracy w mieście i regionie pod kątem przygotowywania nowych kierunków studiów na uczelni.
Politechnika ponowiła też swoją prośbę o wyłączenie z ruchu kołowego ulicy Mikołajczyka, co ma pozwolić na stworzenie bezpiecznej strefy akademickiej pomiędzy akademikami a budynkiem uczelni. - Należy też wypracować strategię postępowania z najlepszymi uczniami w regionie, tak żeby wybierali nasze uczelnie do nauki, a miasto do zamieszkania – mówił do radnych prof. Skubis. - To samo tyczy się najbardziej uzdolnionych absolwentów, dla nich też trzeba przygotować atrakcyjną ofertę aby pozostali w regionie – dodał.
O uzdolnionych studentach mówił też rektor Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji. - Opole jest przyjazne dla uczelni i studentów, ale może być jeszcze lepiej i na to liczymy - mówił prof. Marian Duczmal. - Trzeba pomyśleć o stypendiach dla najlepszych studentów, o pomocy socjalnej dla młodych ludzi ze Wschodu. Liczymy także na większą liczbę parkingów oraz wspólną promocję – wyliczał.
Uchwała, którą przyjęli opolscy radni, wymienionych potrzeb i oczekiwań uczelni z marszu jednak nie spełni. - Podjęcie i wdrożenie tej uchwały ma doprowadzić do wzmocnienia i skoordynowania dotychczasowej współpracy samorządu naszego miasta z całym środowiskiem akademickim – wyjaśniał Ryszard Zembaczyński, prezydent Opola. - Chcemy zacieśniać współpracę ze wszystkimi uczelniami, dlatego powstaną zespoły robocze, na których będziemy dyskutować o wspólnych przedsięwzięciach i imprezach – podkreślał prezydent. Uchwała w sprawie współpracy zawiera 9 dosyć ogólnych punktów działania. M.in. udostępnianie infrastruktury miejskiej, zapewnienie dobrej obsługi komunikacyjnej obiektom uczelni, promocji ośrodka naukowego, a także udzielania wsparcia finansowego w organizacji imprez studenckich.
Przy okazji uchwały intencyjnej warto też podsumować pomoc jakiej władze miasta udzielają opolskim uczelniom wyższym. Uniwersytet Opolski, Politechnika Opolska i Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu otrzymały dotychczas od miasta grunty i budynki o łącznej wartości ponad 9 milionów złotych. Wydział Sportu i Turystyki UM w Opolu, w ciągu trzech ostatnich lat, przeznaczył na współpracę z uczelniami w zakresie kultury prawie 160 tysięcy zł, a w zakresie sportu – ponad 45 milionów zł. W tej drugiej dziedzinie ratusz wymienia takie inwestycje jak Centrum Sportu przy ul. Północnej, kompleks Orlik przy ul. Czaplaka czy dopiero mająca powstać pływalnię na kampusie Politechniki Opolskiej. Z miejskiej kasy regularnie wspierany jest też Akademicki Związek Sportowy w Opolu.
ombre: Napisał postów [20142], status [VIP]
jak wygram w totolotka to kupie osla i uczynie go mgr lub inz na jednej z opolskich uczelni.mysle ze za kase nie bedzie z tym wiekszego problemu