- Autor: Greg
- Wyświetleń: 13284
- Dodano: 2011-12-01 / 13:14
- Komentarzy: 138
Anonimowe badanie HIV - to nie boli
Czerwona kokardka to symbol solidarności z osobami, żyjącymi z HIV i AIDS. (Fot. aids.gov.pl)
Dziś Światowy Dzień AIDS. Przypominamy o profilaktyce i badaniach - testy można anonimowo wykonywać w dwóch miejscach Opola.
Bezpłatne i anonimowe badanie można wykonać w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym przy Poradni Przedmałżeńskiej i Rodzinnej. Można skonsultować ze specjalistą, który powie nam, czy zachowania seksualne i inne, jakie podejmowaliśmy, były ryzykowne i czy potrzebne jest badanie na obecność HIV. Badanie jest anonimowe - jego wyniki można odebrać bez podawania swoich danych, np. ustalając hasło. Poradnia czynna jest we wtorki i środy w godzinach 16-19 i można do niej przyjść bezpośrednio, bez rejestracji telefonicznej.
Testy na obecność wirusa HIV można wykonywać także w laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu przy ul. Mickiewicza 1.
- Na badania można się zgłaszać bez skierowania lekarskiego, od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 12.00. - Wykonanie testu jest anonimowe i kosztuje 25 złotych - mówi Małgorzata Gudełajtis, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu. Jak dodaje, badania laboratorium sanepidu są akredytowane, wykonywane najnowszymi testami IV generacji wykrywającymi zarówno antygen p24, jak i przeciwciała anty-HIV.
Specjaliście przypominają jednak, że od zakażenia do wytworzenia przeciwciał HIV może upłynąć nawet miesiąc, dlatego badanie się dzień czy dwa po ryzykownym kontakcie seksualnym nie da miarodajnego wyniku. Test można zrobić dopiero po upływie czterech tygodni.
Wirusem HIV można się zarazić przez kontakt z krwią zakażonej osoby, a także poprzez kontakty seksualne. Wciąż pokutuje jednak nieprawdziwy mit, mówiący o tym, że można się zarazić także poprzez używanie wspólnych naczyń czy korzystanie z tej samej łazienki albo podanie dłoni.
- Zakażenie HIV i HCV ma podstępny przebieg, często przez wiele lat nie dając żadnych objawów, jednocześnie niszcząc organizm „od środka”. Polska jest krajem o najwyższym odsetku osób nie będących świadomym swojego zakażanie HIV i HCV w Europie. Czas to zmienić. Im szybciej człowiek dowie się o swoim zakażeniu, tym szybciej może zostać objęty fachową opieką medyczną – mówi Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, koordynator kampanii i Prezes Fundacji Edukacji Społecznej.
Na Opolszczyźnie w ciągu ostatnich 25 lat wirus HIV wykryto u ponad 250 osób. U 66 z nich wirus rozwinął się i pacjenci zachorowali na AIDS - prawie połowa z nich zmarła.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
rolandgif: Napisał postów [4045], status [VIP]
Kiedy ja się igły boję.