Bogusław Dawidow nie zgadza się z zarzutami związkowców i pracowników FO.(Fot: www.filharmonia.opole.pl)
W związku z nagłośnionym medialnie konfliktem w Filharmonii Opolskiej im. J. Elsnera, który obejmuje grupę muzyków skupionych w Związku Zawodowym NSZZ „Solidarność” pracowników FO oraz niejako po drugiej stronie Dyrekcję oraz pracowników administracji i obsługi FO i pozostałych muzyków, pragniemy po pierwsze przeprosić wszystkich mieszkańców Opolszczyzny za to iż mimowolnie biorą udział w absurdalnie narosłym konflikcie, który może powodować dyskomfort w odbiorze tego co jest treścią i celem filharmonii muzyki granej na najwyższym poziomie artystycznym.
A ponieważ elementy konfliktu zostały podane do publicznej wiadomości często jednostronnie, jesteśmy zobligowani do wyprostowania nieprawidłowych danych.
W administracji FO zatrudnionych jest 26 osób, pozostałe 18 osób to obsługa: portierzy, sprzątaczki, konserwatorzy, techniczna obsługa sceny, kierowca. Pragniemy zaznaczyć iż bez względu na ilość zatrudnionych muzyków, 70 czy 150, ilość zadań do wykonania, ilość biurokracji do obsłużenia w instytucji budżetowej jest niezmienna. Filharmonie w Polsce różnie podchodzą do sprawy zatrudnienia w administracji. Jedne zatrudniają 44 osoby w samej administracji (bez obsługi) inne zatrudniają 20 osób (bez obsługi). Filharmonia Opolska plasuje się w średniej pod tym względem, mimo że od dwóch lat część pracowników administracji jest intensywnie zaangażowana w nadzorowanie i rozliczanie inwestycji.
Pracownicy administracji od dawna zaszczuwani i upokarzani przez grupę zrzeszoną w Związku NSZZ „Solidarność”, postanowili powołać drugi związek pracowniczy i jest to chyba jedyny przypadek w krótkiej polskiej tradycji związkowej kiedy to powstaje związek by walczyć o swą godność i sprawiedliwość nie z pracodawcą a z drugim związkiem.
Zarzut dotyczący łamania prawa pracy znany jest jedynie związkowcom z „Solidarności”, nam nie jest znany dlatego nie jesteśmy w stanie odnieść się do niego.
Nieprawdziwe dane dotyczące płac muzyków porównywane do płacy w administracji i obsługi można zbić zarobkami z roku 2011. Średnia zarobków brutto pracowników nieartystycznych wynosi : 3800 zł, średnia zarobków brutto pracowników artystycznych wynosi: 3900 zł.
Jesteśmy jedyną filharmonią w Polsce, w której zapisy w Regulaminie Pracy dają muzykom przywilej 7-mio godzinnego dnia pracy.
Czas pracy faktycznie przepracowany przez muzyków kształtuje się następująco w roku 2011:
Godziny faktycznie przepracowane - 667,5 godzin (w tym przerwy 156,7 godzin )
Godziny z urlopu wypoczynkowego – 182 godziny
Godziny przepracowane łącznie z urlopem – 849,5 godzin
Pozostałe tzw. „indywidualny czas pracy” – 914,5 godzin
Niezrozumiały jest zarzut wypominający nam umiejętności w pozyskiwaniu wielu milionów złotych na inwestycję budynku FO z funduszy UE. Gdy po dwuletniej walce o dofinansowanie inwestycji dowiedzieliśmy się, że wreszcie jesteśmy na liście inwestycji kluczowych MKiDN byliśmy jednocześnie szczęśliwi i dumni, że otrzymujemy darmowe miliony z UE, że dzięki temu Opolszczyzna zyska jeszcze jeden obiekt kultury na miarę europejską. Cieszyliśmy się że ilość imprez muzycznych dla Opolan wzrośnie tak, iż już nigdy nie będą mogli narzekać , że nic się tu w kulturze nie dzieje. Paradoksalnie nawet i te argumenty są wyciągane przeciwko nam.
Filharmonia Opolska posiadając osobowość prawną jest jednostką autonomiczną. Będąc właścicielem całości swojego majątku, w tym nieruchomości, zarządza nim samodzielnie. Kredyt hipoteczny jest dostępnym i wykorzystywanym przez przedsiębiorstwa, gminy czy województwa źródłem finansowania, po który zgodnie z prawem sięgnęła FO. Zapadalność wspomnianego kredytu przypada na rok 2014 z możliwością przedłużenia gdyby wystąpiła taka konieczność.
Ostatnio idąca fala inspirowana przez ZZ „Solidarność” pracowników poszczególnych filharmonii w całym kraju idzie w kierunku unicestwienia kultury muzycznej w tych regionach. Prowadzi to do absurdalnego samozniszczenia własnego dorobku.
Kontrowersyjne, nierzadko obraźliwe zachowanie przedstawicieli ZZ „Solidarność” pracowników FO, zgodnie z sugestią samych muzyków, kwalifikuje się do grupowego zwolnienia orkiestry i stworzenia nowego zespołu.
Kilka dni temu Komisarz UE Janusz Lewandowski stwierdził „kryzys idzie ręka w rękę z egoizmami”, oczywiście miał na myśli wielką politykę ale czyż nie wpisują się te słowa w nasz lokalny konflikt?
Bogusław Dawidow
Dyrektor Naczelny i Artystyczny Filharmonii Opolskiej im. J. Elsnera
zbyszko045: Napisał postów [3], status [żółtodziób]
Ciekawi mnie to skąd FO weżmie pieniadze na na zwrot dofinansowania z UE na rozbudowę obiektu.Dofinansowanie zostalo obraczone kontraktem opiewającym na 5 lat a w tym m.in. 5 codziennych koncertów i po dwa koncerty w soboty i niedziele.W razie niespelnienia tego warunku wymagany jest zwrot funduszy.Jak orkiestra wywiąże sie z tego w okrojonym skladzie.Po co rozbudowa FO gdyz wielkość orkiestry sie zmiejsza liczebnie.Czyżby mieli zamiar robić wyścigi po obszernych pomieszczeniach w rozbudowywanym budynku.Po co w obiekcie fontanna z kryształu na 4 metry wysoka.Czy to sluzy muzykom czy raczej mani gigantomani gospodarza obiektu.Dlaczego nikt nie zareagowal w pore z Urzędu.