Uczniowie PG nr 6 cieszą się z doskonale wyposażonych sal, które działają w ramach Centrum Nauk Przyrodniczych.(Fot: Dżacheć)
Nowoczesne technologie sprawiają nauczycielom odrobinę trudności. - Cały czas się uczymy nowego sprzętu - zapewnia Ewa Jakubowska, matematyczka.
Centrum w PG nr 6 ma być placówką otwartą dla uczniów innych szkół. Dość powiedzieć, że od początku października kiedy wyposażono pierwsze sale CNP, odwiedziło je około tysiąca dzieci. Z dobrodziejstwa kapitalnie wyposażonych pomieszczeń mogą korzystać zarówno gimnazjaliści i starsi uczniowie, ale też młodsi z podstawówek czy nawet przedszkolaki. Wspomniana otwartość była jednym z podstawowych kryteriów finansowania całego przedsięwzięcia, które pochłonęło ponad milion złotych (952 tys. zł remont szkoły i 400 tys. zł. Wyposażenie sal CNP – przyp. red.). - Znaczna część tej sumy, bo ponad 700 tysięcy złotych to dofinansowanie ze środków unijnych, faktycznie wzorowaliśmy się na Centrum Nauki Kopernik, chcemy aby to miejsce służyło uczniom całego miasta – mówi Irena Koszyk, naczelniczka wydziału oświaty opolskiego ratusza.
W CNP do dyspozycji uczniów i nauczycieli oddano kilka sal tematycznych podzielonych ze względu na poszczególne dziedziny nauki. Jest sala matematyczna, biologiczna, fizyczna , chemiczna a także pracownie techniczno-artystyczna oraz dźwięku i obrazu. Oprócz tego zainteresowani mogą skorzystać z sali multimedialnej a także audytoryjnej. - Cały czas oswajamy się z tym sprzętem. Sale są naszpikowane nowinkami technicznymi. Gąbka i kreda praktycznie odeszły do lamusa, zastąpiły je dotykowe tablice elektroniczne – mówi Ewa Jakubowska, która matematyki uczy od 21 lat. - Dużo lepiej idzie to wszystko dzieciom, dla nich cała nowa technika to żaden problem, opanowują to wszystko błyskawicznie – dodaje.
Słowa nauczycielki jeszcze dobitniej potwierdzają uczniowie. - Tablice dotykowe czy komputery to super sprawa, wszystko dzieje się szybciej, bardziej efektownie – zachwala nowe pracownie Dariusz Kowal z klasy II B PG nr 6. - Dosyć często pomagamy nauczycielom, bo czasem nie wszystko ogarniają, dla nas komputery to żadna trudna sprawa – podkreśla z uśmiechem. - Wyposażenie teraz mamy super, przychodzą do nas wycieczki z innych szkół i zazdroszczą, bo u niech nie ma komputerów czy takich tablic, nie mogą też robić tylu fajnych doświadczeń – zauważa Norbert Piskorowski, także z II B.
- Wrażenie to wszystko robi naprawdę ogromne, ale myślę że nie trzeba patrzeć na to z zazdrością ale z satysfakcją i uznaniem. Bo jestem przekonany że tak wygląda standard szkoły XXI wieku – mówi Mariusz Bochenek, dyrektor I LO im. Mikołaja Kopernika w Opolu. - Nasz szkoła będzie tutaj częstym gościem, będziemy też podglądać ciekawe rozwiązania, bo wiele z nich można niewielkim nakładem finansowym zorganizować także u nas – dodaje.
Współpracą z Centrum Nauk Przyrodniczych zainteresowane są też uczelnie wyższe w Opolu. Uniwersytet Opolski podpisał już w tej sprawie list intencyjny i już niebawem oprócz nauczycieli szkolnych zajęcia w CNP poprowadzą także ci akademiccy.
miminka: Napisał postów [1035], status [zrobił/a karierę]
o co chodzi z tym ogórkiem ze zdjęcia?