- Autor: Mat
- Wyświetleń: 5412
- Dodano: 2011-12-14 / 01:37
- Komentarzy: 12
Opolska Solidarność filmowo
W filmie wykorzystano m.in prywatne archiwa zdjęciowe.(Fot: "Opolska droga do wolności"
"Opolska droga do wolności" - pod takim tytułem, na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego w Opolu, wyprodukowano film opowiadający losy wybranych członków Solidarności z regionu Opolszczyzny. Materiał powstał z okazji 30-lecia wybuchu stanu wojennego. Swoimi wspomnieniami podzielili się w nim Roman Kirstein, Jan Całka i Lucyna Kusyk.
W filmie wykorzystano wiele zdjęć archiwalnych z okresu stanu wojennego,
m.in. ze strajków solidarnościowych, pochodów, a przede wszystkim z więzień, gdzie byli internowani opolscy opozycjoniści - w Opolu, Nysie, Grodkowie, Strzelcach Opolskich a także odległych od Opolszczyzny miejscowościach jak np. Gołdap. W produkcji pokazano też wiele osobistych pamiątek z tamtego okresu a także archiwalne dokumenty.
Trójka głównych bohaterów - Roman Kirstein, jeden z założycieli Solidarności na Opolszczyźnie, Jan Całka, jeden z liderów podziemia w naszym regionie i Lucyna Kusyk, pracownica ZR NSZZ „Solidarność” Śląska Opolskiego - opowiada, nie bez wzruszeń, historię tragicznego okresu wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. W relacjach pojawia się m.in wizyta Jana Pawła II na Górze św. Anny (1983) czy zabójstwo księdza Jerzego Popiełuszki (1984).
– Przystępując do pracy nad dokumentem wyszedłem z założenia, że historię można pokazać ciekawie, jeśli będzie ona miała ludzki wymiar. Bohaterzy filmu opowiadają o stanie wojennym poprzez pryzmat własnych doświadczeń, a te doświadczenia łatwo mogą odnieść do swoich własnych inni opozycjoniści – mówi Radosław Święs, reżyser "Opolskiej drogi do wolności". – Myślę, że film zbudowany na tych historiach może też łatwo wciągnąć osoby mniej zaznajomione z historią, a szczególnie mam tutaj na myśli młodzież – dodaje.
Premiera filmu odbyła się w sobotę 10 grudnia w Opolu podczas spotkania w urzędzie marszałkowskim z okazji 30-tej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Na gali spotkali się wybrani opozycjoniści z całego województwa związani z Solidarnością. Autor filmu planuje udostępnienie go opolskim szkołom jako materiał edukacyjny.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
romi: Napisał postów [3020], status [Szycha]
porównując historię a czasy terazniejsze to powinni te osoby internowac