Uczniowie V LO w Opolu organizują od kilku lat akcje profilaktyki zdrowotnej, poświęcone głównie wczesnemu wykrywaniu nowotworów.(Fot: Dżacheć)
Licealiści z „piątki” uczestniczą w ogólnopolskim programie profilaktyki zdrowotnej „Mam haka na raka”. Młodzież ma uczulać swoje otoczenie na kwestię badań wykrywających nowotwory, już we wczesnym ich stadium. Właśnie w ramach takich działań 14 lutego w V LO odbył się „dzień hakowicza”. - Celowo wybraliśmy Walentynki, bo to taki dzień kiedy okazujemy sobie miłość. A jak można komuś lepiej okazać miłość, jeśli nie przez podarowaniu mu życia? Bo przecież jeśli ktoś przebada się wcześniej to nowotwór nie musi być dla niego wyrokiem – mówi Patrycja Kurpiers, uczennica „piątki”. - Chcemy dotrzeć przede wszystkim do naszych najbliższych, ale również do rówieśników, żeby oni uczulali swoje rodziny. W tym roku wyszliśmy też nieco dalej i zwróciliśmy się do mieszkańców Opola – dodaje.
Ale po kolei. „Dzień hakowicza” w V LO rozpoczął się przed godz 11.00 od filmu podsumowującego ubiegłoroczną edycję, następnie była krótka prelekcja uczniów oraz wykład Wojciecha Redelbacha, dyrektora Opolskiego Centrum Onkologii. Kolejnym punktem konferencji był spektakl teatralny w wykonaniu uczniów pt. "Żona idealna". - Idealna to taka, która nie tylko gotuje, prasuje i pierze ale przede wszystkim taka która posyła swojego męża na badania kontrolne – podkreśla Karolina Kociok, zaangażowana w projekt. W ramach finału akcji uczniowie około 12.30 pojawili się na Placu Wolności, gdzie wyposażeni w czerwone balony wzięli udział we flash mobie. W jego trakcie rozdawali przechodniom kolorowe bransoletki i przybijali na ręce pieczątki mające przypominać o badaniach kontrolnych.
- Jestem zbudowany postawą tych młodych ludzi, cieszę się że jest tu ich tak wielu – mówi Stanisław Łągiewka, dyrektor departamentu zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego. - Uczniowie włożyli tutaj sporo swojej pracy i pokazują rówieśnikom jak ważne zadanie na nich spoczywa. To doskonała forma wyrabiania nawyków profilaktycznych badań w społeczeństwie – podkreśla Łągiewka.
Działania lokalne uczniów V LO (zaangażowało się w nie 5 kilkunastoosobowych będą oceniane w plebiscycie ogólnopolskim. Autorzy najlepszych pomysłów przejdą do kolejnego etapu konkursu „Mam haka na raka”, gdzie będą mieli za zadanie przygotowanie kampanii społecznej poświęconej wykrywaniu chorób nowotworowych. Najlepsza koncepcja zostanie przygotowana przez Telewizję Polską w formie materiału filmowego.
anio74: Napisała postów [15797], status [VIP]
Widziałam widziałam! Bo właśnie walentynkowego lodzika w "D.Vicie" wciągałam;P