- Autor: Mat
- Wyświetleń: 12914
- Dodano: 2012-02-23 / 19:01
- Komentarzy: 91
Nowy Wydział Budownictwa PO czeka na studentów
Nowa część Wydziału Budownictwa Politechniki Opolskiej.
Nowa konstrukcja powstała obok budynku z 1911 roku.(Fot: Dżacheć)
Już tylko drobne prace wykończeniowe pozostały wykonawcy przebudowy nowego gmachu Wydziału Budownictwa Politechniki Opolskiej, który mieści się przy ul. Katowickiej. Inwestycja za 19 milionów złotych ma sprawić, że przyszli geodeci, architekci czy budowlańcy będą się kształcić w doskonałych warunkach – do ich dyspozycji oddane zostaną ogromne przestrzenie dydaktyczne i nowoczesne wyposażenie.
Wydział Budownictwa PO to jeden ze starszych budynków w Opolu – został wybudowany w 1911 roku i mieściła się w nim wówczas druga średnia szkoła w mieście. To właśnie do tej konstrukcji dobudowano nowe skrzydło, choć jak przyznają władze uczelni, ta konstrukcja nosi taką nazwę tylko w projekcie. - Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że przestrzeń starego budynku to 3,6 tysiąca metrów kwadratowych, a w nowej części mamy 3,5 tys. mkw. powierzchni użytkowej to jest to praktycznie nowy budynek – mówi dr inż. Wiesław Baran, prodziekan Wydziału Budownictwa Politechniki Opolskiej. - Nowa część naszego wydziału da studentom możliwość kształcenia na europejskim poziomie – zapowiada Baran.
Zapotrzebowanie na większą przestrzeń dydaktyczną Wydział Budownictwa miał już od dawna – stąd 30 lat temu obok głównego budynku pojawiła się tymczasowa konstrukcja mieszcząca kilka sal. To w jej miejsce powstała nowa część wydziału. Obiekt mieści w sumie 26 sal dydaktycznych w tym m.in. jedną dużą salę audytoryjną na 140 osób, 6 sal ćwiczeniowo – wykładowych mieszczących po 60 osób każda oraz dwie pracownie komputerowe. Z nowych pomieszczeń ucieszą się też studenci architektury – do ich dyspozycji oddane zostanie 200 metrów kwadratowych na ostatnim piętrze budynku na potrzeby pracowni rysunku, a także dwie mniejsze sale w piwnicach służące jako pracownia rzeźby.
- Cały budynek przypomina literę L. W narożniku, na wszystkich trzech piętrach, mieści się pion dla poszczególnych katedr przy których znajdują się sale seminaryjne – mówi Wiesław Baran. - Mocno rozbudowana jest też część laboratoryjna. Od strony pogotowia, z którym sąsiadujemy znajduje się od piwnic po trzecie piętro specjalistyczne laboratorium materiałów budowlanych. W pozostałej część obiektu jest też powierzchnia 200 metrów kwadratowych na laboratorium geodezji i geotechniki oraz laboratorium dróg i mostów – wylicza Baran.
Wszystkie sale w nowej części wydziału mają zostać wyposażone w nowoczesny sprzęt – projektory, ekrany oraz tablice. W budynku zostały też zamontowane windy, klimatyzacja, a przy okazji inwestycji powstał też parking. Inwestycja, która pochłonęła 19 milionów złotych w 60% jest finansowana ze środków unijnych. Z nowej części wydziału studenci będą mogli skorzystać od nowego roku akademickiego.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
chn: Napisał postów [7], status [nowy]
kto tam studiował to wie ze wb to jeden wielki bur.. i mało kto z prowadzących tam zajęcia ma pojęcie o pracy w zawodzie skutkiem czego tytuł inż czy mgr po tym wydziale w starym czy nowym budynku nic nie znaczy tak naprawde