- Autor: Greg
- Wyświetleń: 2532
- Dodano: 2012-03-05 / 19:49
- Komentarzy: 21
Samorządowcy i europosłowie o przyszłości regionu
O kierunkach rozwoju kraju i regionu w perspektywie lat 2014-2020 rozmawiali dziś samorządowcy, przedstawiciele opolskiego biznesu i nauki oraz europosłowie: Jan Olbrycht i Danuta Jazłowiecka. Władze województwa podkreślają, że w Strategii Rozwoju Województwa na najbliższe lata priorytetem będzie walka ze zjawiskiem zmniejszającej się liczby ludności.
- Problem depopulacji jest zdecydowanie najważniejszy w kontekście nadchodzących lat. Jeśli dalej będziemy notować podobne wskaźniki jak dotychczas, za kilka lat taki byt jak województwo opolskie może stanąć pod znakiem zapytania - mówi marszałek województwa Józef Sebesta.
Badania statystyków oraz ostatni Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań nie pozostawiają złudzeń - nie dość, że Opolszczyzna jest najmniejszym województwem kraju, również pod względem ilości mieszkańców, to w ciągu ostatnich 10 lat odnotowano 7% spadek. Społeczeństwo Opolszczyzny starzeje się, więcej ludzi umiera niż się rodzi, a 115 tysięcy osób migruje zarobkowo. Według badań, najczęstszymi przyczynami niskiej dzietności są wysokie koszty utrzymania dziecka, niepewność na rynku pracy oraz niewystarczające do wychowania dziecka warunki mieszkaniowe.
Gościem konferencji był europoseł Jan Olbrycht, specjalista od spraw rozwoju regionalnego polityki spójności. Podkreślał on, że samorządy muszą bardzo dokładnie i wnikliwie zastanawiać się nad inwestycjami, jakie chcą sfinansować ze środków unijnych. - Co jakiś czas słyszę o jakimś przedszkolu, wybudowanym w ramach funduszy unijnych, które po 2 czy 3 latach trzeba zamknąć, bo nie ma środków na jego finansowanie. Unia może pomóc uruchomić obiekt, jednostkę czy badania naukowe, ale to w gestii samorządu jest późniejsze jego utrzymanie, rozwijanie - mówi Olbrycht.
Kolejnym zagadnieniem, na którym skupią się władze województwa w najbliższych latach jest zwiększenie konkurencyjności opolskiej gospodarki. - A nie uda się to bez aktywnego włączenia się instytucji badawczych, opolskich uczelni i przemysłu. Bez nich nie osiągniemy postępu w tej dziedzinie - tłumaczy marszałek Sebesta.
Głos w dyskusji zabrał m.in. prezydent Opola Ryszard Zembaczyński, który zauważył, że nie mamy w regionie kadry, która może rozruszać gospodarkę innowacyjną. - Trzeba nam wykształcić bądź pozyskać grupę innowacyjnych oficerów. Najbliższe dwa lata, do czasu wprowadzenia Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 musimy wykorzystać z najwyższą odpowiedzialnością - mówi Zembaczyński.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
ombre: Napisał postów [20142], status [VIP]
ten region nie ma przyszlosci.ten region wegetuje