- Autor: Mat
- Wyświetleń: 4139
- Dodano: 2012-04-06 / 06:05
- Komentarzy: 42
Dzisiaj Wielki Piątek. Każdy niesie swój krzyż
Wielki Piątek to dzień, w którym chrześcijanie wspominają śmierć Chrystusa. Centralnym wydarzeniem w liturgii wielkopiątkowej jest adoracja krzyża. Drugi dzień Triduum Paschalnego to także okazja do rozważań o krzyżu i jego obecności w życiu codziennym. O bólu, cierpieniu i przemijaniu. Ale też o godności, wytrwałości i głębokiej wierze.
- Wielki Piątek to wyjątkowo smutny dzień, chyba najsmutniejszy dzień w roku. Chrystus umiera bowiem na krzyżu, po długich mękach. Śmierć w tym dniu zwycięża – mówi ks. Rafał Pawliczek z parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Nowej Wsi Królewskiej. - Ale Wielki Piątek to także piękna lekcja, jaką daje nam Chrystus. Własny krzyż często budzi niechęć czy lęk. Często spada na nas niespodziewanie i nie potrafimy sobie z nim poradzić. Często nasz krzyż odrzucamy – dodaje Pawliczek, który oprócz pracy w parafii pełni rolę duszpasterza Hospicjum „Betania”.
W tym miejscu znaczenie krzyża nabiera szczególnego znaczenia. Tutaj cierpienie, ból, często dosłownie męka czai się za każdym rogiem. O specyfice hospicjum wielu opolan przekonało się podczas uroczystości jego otwarcia – choć był to moment niewątpliwie radosny, to uśmiechy pracowników placówki mieszały się z momentami zadumy. - Dzisiaj rano odeszła jedna z naszych sióstr – wyjaśnił wówczas ks. Marian Niemiec, prezes Stowarzyszenia Hospicjum Opolskie, które przez 10 lat budowało „Betanię”. Zapanowała cisza.
Budowniczy hospicjum w Nowej Wsi Królewskiej na parterze przygotowali małą kaplicę. W centralnej części pomieszczenia stoi wyeksponowany krzyż. - Los tutejszych braci i sióstr, obłożnie chorych, czasem bardzo cierpiących to nic innego jak dźwiganie krzyża za Chrystusem, które formuje pewien sposób myślenia. Przestajemy bać się cierpienia i śmierci. Zaczynamy wierzyć, że cierpienie jest owocne – mówi ks. Pawliczek. - Tak często zapominamy przecież o najważniejszej nauce jaką daje na Krzyż. Twierdzenie, że utrata życia doczesnego stanowi gwarancję życia po śmierci, które się nigdy nie kończy stanowi fundament naszej wiary – podsumowuje ksiądz.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
spellhowler: Napisał postów [4824], status [VIP]
nie doczytałem...co się stało z jezusem po zmartwychwstaniu jego?