Uczniowie klas policyjnych ZS w Prószkowie wzięli udział m.in w zajęciach na strzelnicy.(Fot: KMP w Opolu)
Opolska policja z ZS w Prószkowie jest w stałej współpracy. Po zajęciach teoretycznych, prowadzonych w placówce przez funkcjonariuszy przyszła pora na praktykę. - Zgodnie z programem nauczania przedmiotu „bezpieczeństwo i porządek publiczny – szkolenie policyjne, zaprosiliśmy do naszej jednostki uczniów Liceum Ogólnokształcącego klas o profilu policyjnym – mówi podinsp. Piotr Królikowski z Komendy Miejskiej Policji w Opolu. - Ich dwudniowa wizyta miała na celu pogłębienie zdobywanej wiedzy teoretycznej. Staraliśmy się tak przygotować program zajęć, aby był jak najbardziej praktyczny – dodaje.
I tak zamiast nauki o tym jak wygląda praca policyjnej dyżurki, uczniowie na żywo przyglądali się pracy policjantów, zadawali pytania. - Duże wrażenie zrobiła na nich specjalna tablica służąca do monitorowania rozmieszczenia radiowozów – mówi podinsp. Królikowski. - Uczniowie zwiedzili też Policyjną Izbę Dziecka, obejrzeli dokładnie tzw. "dołek", salę odpraw policyjnych, pomieszczenia techników kryminalistyki, niebieski pokój do przesłuchań dzieci, a także wzięli udział w przykładowym okazaniu w pokoju z lustrem fenickim – wylicza.
Kolejnym etapem wizyty była prezentacja pojazdów będących na wyposażeniu funkcjonariuszy ruchu drogowego a także policjantów realizujących zadania konwojowe oraz najnowszy samochód będący na wyposażeniu policjantów z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Opolu, do realizacji m.in. zadań związanych z zabezpieczeniem turnieju UEFA EURO 2012. Następnie licealiści wzięli udział w spotkaniu z prof. dr hab. Tadeuszem Cieleckim, kierownikiem Zakładu Kryminologii, Kryminalistyki i Wiktymologii Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego, który zaprezentował wykład pt.: „Zapobiegać, czy karać?”.
W tej części wizyty udział wzięli uczniowie dwóch klas I ZS w Prószkowie. Ich starsi koledzy z klas II do Opola zawitali w piątek. - Dla nich przygotowaliśmy zajęcia na strzelnicy. Wcześniej mieli dużo zajęć dotyczących budowy broni, pozycji strzeleckich, kwestii bezpiecznego posługiwania się bronią – wyjaśnia Piotr Królikowski. - Strzelali też z broni pneumatycznej. Tym razem zaproponowaliśmy im zajęcia na karabinku sportowym typu kbks. Następne zajęcia będą już z posługiwania się bronią ostrą – podkreśla.
kgb14: Napisał postów [5385], status [VIP]
Myślę , że to dobrze , ze pokazuje się młodzieży oficjalna stronę policyjnej pracy . Mam nadzieje , że ludzie Ci zdają sobie sprawę z innej , mniej błyszczącej strony policyjnej pracy . Mam nadzieje , ze w takich szkołach ,,nie piorą'' mózgu przyszłym funkcjonariuszom a uczą ich samodzielnego myślenia . Chętnie wziąłbym udział w kilku lekcjach ,,zawodowych'' tych uczniów , zobaczył czego tak na prawdę tam się uczy . Ciekawe ilu z nich zostanie policjantami - takimi prawdziwymi .... powodzenia :)