Ryszard Poliwoda (z lewej) i Zbigniew Górniak, są autorami komiksu poświęconego historii Opola pt. "Bolkowe Opolwieści".
W komiksie fikcja przeplata się z historią. Całość okraszona jest barwnymi obrazami i humorystycznymi dialogami.(Fot: Dżacheć)
„O! Pole!” - to miał być okrzyk jednego z wodzów plemiennych, który oddalił się od swojej drużyny i zobaczył urodziwe tereny nad Odrą. Ta opowieść była dotychczas najczęściej forowaną historią powstania Opola. Tymczasem autorzy komiksu „Bolkowe opolwieści” postawili na nieco inną wersję wydarzeń. Według nich wszystko zaczęło się w okolicy opolskiego amfiteatru, gdzie dotarli wojowie Mieszka I. - To akurat element wynikający z konsultacji historycznych, które były nieodzownym elementem pracy nad komiksem. Swoje musieliśmy o historii miasta przeczytać – mówi Zbigniew Górniak, współautor publikacji. - Generalnie staraliśmy się przygotować coś co nie zniechęci po kilku stronach młodych ludzi. Stąd forma komiksu, humor w dialogach i przystępny język – podkreśla Górniak.
W różnych sytuacjach na kartach komiksu pojawiają się wspomniani już bohaterowie fikcyjni, jak „Bolko II Opolczyk”, ale też mniej i bardziej znani opolanie oraz inne postaci z krwi i kości. W tym gronie jest m.in. Ryszard Zembaczyński, prezydent Opola, Dorota Rabczewska, piosenkarka, wokaliści - Muniek Staszczyk i Andrzej Piaseczny czy Wanda Kownacka, dziennikarka Radia Opole. Za część obrazową komiksu odpowiada malarz Krysztof Brynecki.
- Komiks przechodzi obecnie w Polsce renesans. Trafia w ręce przede wszystkim młodzieży. Jeśli w taki sposób uda się zainteresować młode osoby historią ich miasta to będziemy się bardzo cieszyć – mówi Ryszard Poliwoda, szef Stowarzyszenia „Razem dla kultury”, które jest wydawcą komiksu. - To pierwszy zeszyt z cyklu. Poświęcony jest początkom miasta. W kolejnych chcielibyśmy pokazać dalsze dzieje Opola, aż po czasy obecne – dodaje Poliwoda. Pierwszy zeszyt „Bolkowych opolwieści” ukazał się w nakładzie 2,5 tysiąca egzemplarzy. Jest bezpłatny. Będzie go można otrzymać w najbliższym czasie w placówkach kulturalnych na terenie Opola i w Miejskiej Informacji Turystycznej a także wygrać w konkursach organizowanych przez lokalne media.
Przygotowanie pierwszego zeszytu komiksu kosztowało 15 tysięcy złotych. Środki na ten cel podchodzą z budżetu miasta Opola (podział środków na działania kulturalne w mieście).
udajowo: Napisał postów [7], status [nowy]
Szacun