Danuta Jazłowiecka, europosłanka z Opolszczyzny wspólnie z resztą członków PE wprowadziła obniżki cen roamingu na terenie Europy.(Fot: arch. prywatne)
Rada Unii Europejskiej oraz Parlament Europejski musiały dojść do porozumienia w kwestii nowych stawek za roaming za granicą. Poprzednie porozumienie obowiązywało bowiem do końca czerwca 2012 roku. Mimo lobby operatorów telefonii komórkowej stanowisko europosłów w tej sprawie okazało się bardzo prokonsumenckie. Rada UE reprezentowana przed duńską prezydencję zaakceptowała obniżki cen, które zostały przegłosowane na sesji plenarnej w Strasbourgu. Nowe ograniczenia cen detalicznych zmniejszą cenę za minutę rozmowy w roamingu z obecnych 35 eurocentów do 29 centów od 1 lipca 2012 roku, a następnie do 19 centów w lipcu 2014. Tańsze będą również sms-y - ich ceny spadły z 11 do 9 centów już 1 lipca tego roku, zaś 1 lipca 2014 cena jednej wiadomości tekstowej wyniesie 6 centów.
- Wypracowany kompromis to jedno z najbardziej wartościowych rozwiązań skierowanych bezpośrednio do Europejczyków. Działania operatorów telefonii komórkowej są kolejnym przykładem uwidaczniającym fakt, iż nie zawsze zasady wolnego rynku spełniają pokładane w nich nadzieje. Coraz częściej potrzebna jest ingerencja regulatora – mówiła Danuta Jazłowiecka, europosłanka z Opolszczyzny, podczas debaty nad wprowadzanymi zmianami. - Obniżka kosztów roamingu to duży sukces Parlamentu Europejskiego, z którego osobiście bardzo się cieszę. Takie rozwiązanie było potrzebne szczególnie teraz, w dobie smartfonów, kiedy sprawdzanie maili czy przeglądanie internetu za pomocą telefonu jest na porządku dziennym – podkreśla Jazłowiecka już w rozmowie z reporterem 24opole.pl.
Pod naciskiem eurodeputowanych zmianie uległ też maksymalny koszt usługi transmisji danych - ograniczenie do 70 eurocentów za 1 megabajt od 1 lipca 2012 oraz dalsza obniżka do 45 eurocentów w 2013 i dalej do 20 eurocentów od 1 lipca 2014. Dotychczas operatorów sieci nie obowiązywały żadne limity cenowe dla transmisji danych w roamingu. Europosłowie liczą też, że wprowadzone przez nich zmiany przełożą się na poprawę konkurencyjności na rynku usług telekomunikacyjnych w efekcie czego po 2015 roku roaming zniknie z UE całkowicie.
memory5: Napisał postów [510], status [rozpisany/na]
między nami polakami nic sie nie zmieni zmiana dotyczy zagranicy bo europosłowie siedzą za granicą i dość maja swoich wysokich rachunków