- Autor: Greg
- Wyświetleń: 7904
- Dodano: 2012-07-18 / 16:46
- Komentarzy: 39
Ruszyła modernizacja Jeziora Nyskiego i koryta Nysy Kłodzkiej
Modernizacja Jeziora Nyskiego ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa powodziowego Opolszczyzny i Dolnego Śląska. Pierwszy etap zakłada przebudowę i udrożnienie przeciwpowodziowe Nysy Kłodzkiej od Jeziora Nyskiego do rejonu Kubic. Cała zaplanowana modernizacja, złożona z trzech etapów, będzie kosztować astronomiczną kwotę ponad 450 milionów złotych i ma się zakończyć w 2015 roku.
Podpisaniem umowy oraz symbolicznym wbiciem pierwszej łopaty rozpoczęła się dzisiaj realizacja pierwszego przedsięwzięcia w ramach projektu modernizacji zbiornika wodnego Nysa. W uroczystym podpisaniu umowy o dofinansowanie i przekazaniu placu budowy wykonawcy uczestniczył m.in. wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski oraz władze województwa opolskiego.
Projekt ma ogromne znaczenie dla Opolszczyzny i Dolnego Śląska. Zakończenie zaplanowanych inwestycji ma spowodować zwiększenie bezpieczeństwa powodziowego nie tylko bezpośrednio graniczącej ze zbiornikiem Nysy, ale też innych miast doliny Odry, zwłaszcza Lewina Brzeskiego, Brzegu Opolskiego, Oławy, Wrocławia. Umowa podpisana dzisiaj przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapewnia finansowanie pierwszego przedsięwzięcia modernizacji, którym jest przebudowa i udrożnienie przeciwpowodziowe rzeki Nysa Kłodzka od zbiornika wodnego Nysa do rejonu Kubic. Koszt inwestycji to 187 milionów, z czego aż 114 milionów pokrywają środki unijne.
Kontrakt z wykonawcą firmą Bilfinger Berger Budownictwo SA obejmuje między innymi modernizację trzech jazów, które w obecnym stanie zagrażają swobodnemu przepuszczeniu wód powodziowych, poszerzenie koryta rzeki oraz budowę obwałowania na lewym brzegu poniżej zapory.
- W efekcie zwiększy się przepustowość rzeki poniżej zbiornika z 600 do 1400 metrów sześciennych na sekundę. To gwarantuje, że nie powtórzy się sytuacja z 1997 roku, kiedy zbyt mała przepustowość spowodowała spiętrzenie wody, a w efekcie doszło do zalania miasta Nysy - tłumaczy Magdalena Łońska, rzecznik wrocławskiego oddziału RZGW.
Rzeka Nysa Kłodzka na obszarze Kotliny Kłodzkiej jest szczególnie podatna na występowanie wezbrań powodziowych. Nawet krótkotrwałe ulewne deszcze wywołują gwałtowny przybór wody, a fale wezbraniowe z lewych i prawych dopływów nakładają się na falę na rzece Nysie Kłodzkiej stwarzając zagrożenie powodziowe. Pokazała to katastrofalna w skutkach powódź z 1997 roku. Specyfika tego regionu górskiego, gdzie doliny są zwarte i nie ma miejsca na budowę wałów i polderów zalewowych powoduje, że w systemie ochrony przeciwpowodziowej bardzo istotną rolę odgrywa prawidłowe działanie zbiorników przeciwpowodziowych, a modernizowany zbiornik wodny jest głównym elementem.
Kolejną dobrą informacją dla mieszkańców Opolszczyzny jest fakt, że w przyszłym roku ruszy budowa nowego sztucznego zbiornika retencyjnego na Odrze w Raciborzu.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
romi: Napisał postów [3020], status [Szycha]
ze zdjęć wynika, "koniec gadania bierzmy się za robotę" :)))