Prawie 6 lat na rozruch fabryki czekała Opolska Strefa Ekonomiczna przy ul. Północnej. Pierwsze lody przełamała spółka IFM Ecolink należąca do niemieckiego koncernu IFM Electronic.(Fot: Dżacheć)
W nowym zakładzie zatrudnienie znalazło póki co około 300 osób. Docelowo ta liczba ma wzrosnąć nawet do tysiąca.
Tempo inwestycyjne jakie narzucił niemiecki koncern wydawało się wręcz nierealne. Pod koniec stycznia tego roku, kiedy przy ul. Północnej wmurowywano kamień węgielny pod budowę hali o powierzchni ponad 5 tysięcy metrów kwadratowych, prezydent Opola podkreślał swój podziw dla wytężonych działań inwestora. - Tempo tej inwestycji jest naprawdę zawrotne. Pozwolenie na budowę dostaliście w dniu złożenia wniosku. 3 dni później przyjechałem tutaj i zobaczyłem ogrodzoną działkę, pierwszy sprzęt budowlany. Pomyślałem wówczas, że to coś niebywałego – mówił Ryszard Zembaczyński.
W tym wrażeniu prezydenta inwestor postanowił najwyraźniej utwierdzić, bo minęło kilka miesięcy, a zakład produkujący elektroniczne czujniki jest w fazie rozruchu. - Plan był taki, żeby produkcję rozpocząć jeszcze w tym roku i powinno się to stać jeszcze w sierpniu – oznajmia Andrzej Durdyń, członek zarządu IFM Ecolink – spółki zarządzającej budową oraz działaniem fabryki w Opolu. Budowa zakładu przy ul. Północnej zanotowała niewielkie obsunięcie z powodu długo utrzymujących się minionej zimy mrozów, ale nie przeszkodziło to w powstaniu hali produkcyjnej wraz z zapleczem socjalnym o łącznej powierzchni 5,6 tys. mkw.
Firma podtrzymuje też plan zatrudnienia, który pierwotnie określiła na około 300 osób w pierwszym etapie działania zakładu. Rekrutacja została już zakończona, ale liczba pracowników ma ulec znacznemu zwiększeniu, jeśli dojdzie do skutku ogłaszany jeszcze w ubiegłym roku plan rozbudowy fabryki przy ul. Północnej. IFM Ecolink jest bowiem poważnie zainteresowane wykupieniem terenu przyległego do zajmowanej obecnie działki. Dzięki takim zabiegom pracę w branży elektronicznej, w Opolu, docelowo mogłoby znaleźć nawet tysiąc osób.
Roczny obrót niemieckiego koncernu jest szacowany na 600 milionów euro. Od ponad 30 lat IFM Electronic rozwija technologie i produkuje komponenty oraz systemy niezbędne do automatyzacji szerokiej gamy urządzeń. W Polsce funkcjonują już oddziały IFM - w Katowicach, Poznaniu, Toruniu i Warszawie. Oprócz samej produkcji urządzeń, w Opolu ma się mieścić także biuro projektowe.
Gosia Kefir: Napisała postów [1388], status [stały bywalec]
Pięć miesięcy pracy aby kupić sobie buty jakie ja mam teraz na nogach. Współczuję wszystkim którym nie powiodło się w życiu, ale cóż nikt nie powiedział że życie jest sprawiedliwe.