- Autor: Mat
- Wyświetleń: 2961
- Dodano: 2012-07-23 / 22:10
- Komentarzy: 138
Tadeusz Mazowiecki odebrał w Opolu „Złoty Most Dialogu”
Tadeusz Mazowiecki, pierwszy niekomunistyczny premier III RP, odebrał w Opolu nagrodę Złotego Mostu Dialogu i tym samym dołączył do Helmuta Kohla, byłego kanclerza Niemiec. Obaj politycy rozpoczęli budowanie relacji polsko – niemieckich, które w 1991 roku zakończyły się podpisaniem traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Mazowiecki podkreślał w poniedziałek, że Opole to doskonały przykład pozytywnych stosunków obu nacji.
Nagrodę Złoty Most Dialogu przyznawana jest w plebiscycie organizowanym z inicjatywy Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego. Tadeuszowi Mazowieckiemu kapituła przyznała wyróżnienie za zasługi dla pojednania polsko-niemieckiego. To właśnie pierwszy demokratycznie wybrany Premier RP wspólnie z Helmutem Kohlem, kanclerzem Niemiec, rozpoczęli budowę relacji obu krajów w okresie transformacji politycznych. - W relacjach Polski i Niemiec panowało jakieś zahamowanie, stosunki nie były najlepsze. Ale już przy pierwszych kontaktach obaj z kanclerzem wiedzieliśmy, że chodzi tu o coś więcej, że chodzi nie tylko o nowe dyplomatyczne rozdanie ale o pojednanie obu narodów – mówił w poniedziałek Tadeusz Mazowiecki.
Podczas uroczystości w UMWO Mazowiecki podkreślał też, że we wzajemnych relacjach zawsze podkreślał trudniejszą rolę strony niemieckiej. - Moim zadaniem było, aby Polska weszła dobrze w ten nowy rozdział historii, w ten nowy rozdział gospodarki. Kanclerz Kohl musiał sobie z kolei radzić z podziałem we własnym kraju. Musiał się skupić na zjednoczeniu Niemiec – wyjaśniał Tadeusz Mazowiecki. - Na szczęście nasza praca przy duchowej asyście arcybiskupa Alfonsa Nossola przyniosła dobre efekty. Kiedy patrzę dzisiaj na Opole, jak pięknie się rozwija, to wiem, że to co zaczęliśmy w Krzyżowej było potrzebne i przyniosło dobre efekty – podkreślał Mazowiecki.
Kapituła przyznała Złote Mosty Dialogu podczas uroczystości na Górze Św. Anny w 2010 roku, ale jej główni bohaterowie nie mogli wziąć w niej udziału. Helmut Kohl otrzymał nagrodę w październiku 2011, w swoim domu w Ludwigshafen. Na wręczeniu Złotego Mostu Dialogu dla Tadeusza Mazowieckiego przyjechało do Opola wielu przedstawicieli Mniejszości Niemieckiej. W ramach uroczystości wykład pt. „Tożsamość Niemca poza granicami Niemiec. Pomiędzy integracją a asymilacją” wygłosił Christoph Bergner, pełnomocnik rządu Republiki Federalnej Niemiec ds. wysiedlonych i mniejszości narodowych.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Mr.WaR: Napisał postów [5056], status [VIP]
Opole miasto w którym jest wielka nienawiść do tych co wyjeżdżają do Niemiec pracować. Super mi to relacje z Niemcami. Chyba mu się poprzewracało w głowie jak widział dwujęzyczne nazwy miejscowości ... i stąd opowiada o takich fikcjach