Główne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego odbywały się w Opolu przy Placu Wolności.(Fot: Dżacheć)
Wystawa sprzętu 10 Opolskiego Brygady Logistycznej cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Zwłaszcza wśród najmłodszych.
W ramach oficjalnych uroczystości z okazji 15 sierpnia od rana w Opolu odbyła się już msza święta w opolskiej katedrze, po której defilada złożona między innymi z żołnierzy 10 Opolskiej Brygady Logistycznej, członków Ochotniczego Szwadronu Kawalerii Ziemi Opolskiej a także kombatantów i przedstawicieli władz regionu oraz mieszkańców przeszła pod pomnik Bojowników i Polskość Śląska Opolskiego. Tu swoje przemówienia wygłosili m.in. wojewoda opolski Ryszard Wilczyński a także Tomasz Kostuś, wicemarszałek województwa i Arkadiusz Wiśniewski, wiceprezydent Opola. Kolejnym punktem uroczystości była salwa honorowa i złożenie kwiatów pod pomnikiem. Następnie zaproszono wszystkich na przygotowany piknik wojskowy.
- Przyjechaliśmy na Plac Wolności naszymi pojazdami przeładunkowymi, samochodami terenowymi oraz hummerem. Każdy z nich można dokładnie obejrzeć, także od wewnątrz, zrobić sobie zdjęcie czy wypytać żołnierza o szczegóły pojazdu – mówi kpt. Leszek Radzik, oficer prasowy 10 Opolskiej Brygady Logistycznej. - Przygotowaliśmy też 2 tysiące porcji pożywnej grochówki, gotowanej w wojskowych kotłach polowych – dodaje. Zupa zaserwowana przez logistyków cieszyła się wśród Opolan ogromną popularnością – kolejka do kotłów liczyła kilkadziesiąt metrów.
Ale kwestie kubków smakowych to nie jedyny wymiar świętowania 15 sierpnia. - Na uroczystości zabraliśmy z mężem dzieci. Wychodzimy bowiem z założenia, że to zdecydowanie lepsza lekcja historii niż siedzenie w książkach. Od razu pojawiły się pytania: a dlaczego tyle wojska? A co świętujemy? - mówi Elżbieta Paciorek z Opola, która na Plac Wolności przyszła wraz z trójką dzieci w wieku 2, 7 i 8 lat. - Rzadko zdarza się okazja, żeby zobaczyć żołnierzy na żywo, z bliska, porozmawiać z nimi. Wszelkie pokazy sprawiają, że takie uroczystości stają się jeszcze bardziej atrakcyjne – podkreśla opolanka.
Oprócz uroczystości przy Placu Wolności warto jeszcze pamiętać o zawodach ułańskich, które rozpoczną się o godzinie 17.00 w stajni Zdybowisko przy ul. Krapkowickiej. Konkurs woltyżerki, władania szablą i strzelania przygotowało Stowarzyszenie Pamięci 19. Pułku Ułanów Wołyńskich.
Zobacz fragment opolskich uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego:
M.A.N: Napisała postów [1506], status [Szycha]
patrząc na powiewające flagi na samochodach podczas niektórych wydarzeń sportowych, to nie wszyscy zgadzają się z tym, że śląsk opolski należy do Polski...